Nowe regulacje zostaną wprowadzone zarówno do ustawy o PIT, jak i przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych. Dzięki nim firmy nie będą tracić na działalności charytatywnej. Dziś w wielu wypadkach bardziej opłaca im się zniszczyć produkty spożywcze po upływie terminu przydatności do spożycia niż wcześniej je podarować.

[srodtytul]Zasady odliczania[/srodtytul]

Dziś przepisy również pozwalają na rozliczenie darowizn. Podatnicy mogą odliczyć je od podstawy opodatkowania, jeśli spełnią pewne warunki. Przede wszystkim towary muszą być przekazane na cele określone w art. 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169569]ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie[/link]. W przepisie tym zostały wymienione m.in.:

- pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie szans tych rodzin i osób

- działalność charytatywna

- podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej

- działalność na rzecz mniejszości narodowych

- ochrona i promocja zdrowia

- działania na rzecz osób niepełnosprawnych

- promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy

- upowszechnianie i ochrona praw kobiet oraz działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn

- działalność wspomagająca rozwój gospodarczy

- pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą.

Odliczeniu podlegają jedynie darowizny przekazane na rzecz organizacji wymienionych w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Chodzi o fundacje i stowarzyszenia oraz inne organizacje niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie ustaw.

Warto podkreślić, że nie muszą one posiadać statusu organizacji pożytku publicznego. Istotne jest również, że odliczeniu podlegają darowizny przekazane równoważnym organizacjom działającym w innych krajach UE lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Odliczając darowizny, firmy muszą pamiętać o limicie: w ten sposób można odliczyć nie więcej niż 10 proc. dochodu. Oznacza to, że przepis ten nie daje żadnych korzyści firmie, która w danym roku poniosła stratę.

[srodtytul]Wycena darowizn[/srodtytul]

Od 1 stycznia zmienią się zasady wyceny darowizn. Obecnie, jeżeli przedmiotem umowy są towary opodatkowane VAT, to za kwotę darowizny uważa się wartość towaru uwzględniającą VAT należny. Od 1 stycznia będzie to wartość towaru wraz z VAT, w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć z tytułu dokonania darowizny. Wartość przekazywanego majątku nadal będzie określana na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

[srodtytul]Produkty spożywcze[/srodtytul]

Od przyszłego roku w pewnych sytuacjach firmy uzyskają prawo wyboru. Będą mogły bądź odliczyć darowiznę na dotychczasowych zasadach, bądź zaliczyć wartość przekazanych towarów do kosztów uzyskania przychodów. Możliwość ta będzie dotyczyła jednak tylko produktów spożywczych. Jest też drugi warunek: towary te muszą być przekazane jednostce posiadającej status organizacji pożytku publicznego. Z tym nie powinno być jednak problemu. Zdecydowana większość podmiotów zadbała o jego uzyskanie ponieważ bez niego organizacja nie może korzystać z dofinansowania polegającego na przekazywaniu 1 proc. podatku dochodowego przez osoby fizyczne. Ostatni warunek to odpowiedni cel: działalność charytatywna prowadzona przez obdarowaną organizację.

Zaliczanie darowizny bezpośrednio do kosztów wydaje się korzystniejsze, niż odliczanie jej od podstawy opodatkowania. Po pierwsze, nie obowiązuje limit darowizny. Po drugie, mają zastosowanie jasne zasady wyceny: jest to koszt wytworzenia lub cena nabycia. Po trzecie, z rozwiązania tego może skorzystać także firma, która w danym roku poniosła stratę. Jeśli w kolejnych pięciu latach osiągnie odpowiedni zysk, to będzie mogła uwzględnić darowiznę żywności w rozliczeniach podatkowych.

[ramka][b]GPP>uwaga [/b]

Od 1 stycznia 2009 r. firma przekazująca produkty spożywcze na cele charytatywne będzie mogła wybrać, czy chce ich wartość zaliczyć bezpośrednio do kosztów, czy też odliczyć je od podstawy opodatkowania.[/ramka]

masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=k.pilat@rp.pl]k.pilat@rp.pl[/mail]