[b]Spółka cywilna (ojciec i córka) likwiduje działalność gospodarczą. W ewidencji środków trwałych ma samochód ciężarowy (peugeot kombi z kratką) kupiony – po zakończeniu leasingu operacyjnego – w lutym 2000 r. Samochód jest już całkowicie zamortyzowany. Pojazd zostanie sprzedany mężowi wspólniczki według ceny rynkowej, od której liczony jest również VAT. Czy urząd może zakwestionować cenę? Czy sprzedaż środków trwałych indywidualnemu odbiorcy musi być zarejestrowana w kasie fiskalnej? [/b]
Ponieważ samochód sprzedano po cenie rynkowej, urząd nie powinien zakwestionować transakcji. Między wspólnikami spółki cywilnej a nabywcą istnieją wprawdzie powiązania rodzinne, nie miały one jednak wpływu na wartość transakcji. Z pytania wynika, że cena była rynkowa, czyli taka sama, jak gdyby kupującym była obca osoba.
Jeśli nabywcą pojazdu jest przedsiębiorca, to oczywiście nie musimy takiej transakcji rejestrować w kasie fiskalnej. Musimy natomiast wystawić fakturę.
Problem jest natomiast ze środkami trwałymi sprzedawanymi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności. Fiskus może bowiem uznać, że taką sprzedaż trzeba rejestrować w kasie. Jak czytamy [b]w interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 11 lipca 2008 r. (ILPP2/443-331/08-2/MN)[/b]: „wartość jednorazowej sprzedaży samochodu na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej zwiększy obrót, po przekroczeniu którego wnioskodawca będzie zobowiązany do rozpoczęcia ewidencji obrotu za pomocą kasy rejestrującej w terminie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przekroczy kwotę 40 000 zł obrotu z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy – zgodnie z § 3 ust. 4 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących”.
Faktycznie przepisy ustawy o VAT i rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących nie przewidują wyłączenia z ewidencjonowania obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w sytuacji, gdy sprzedawany jest środek trwały firmy. Wygląda więc na to, że jeśli samochód kupuje osoba fizyczna (a nie przedsiębiorca), transakcja powinna być zarejestrowana w kasie fiskalnej. Jeżeli sprzedawca nie miał wcześniej obowiązku instalowania kasy, musi pamiętać, że zbycie pojazdu może spowodować przekroczenie limitu i zobligować go do jej wprowadzenia w firmie.
[i]Autor jest doradcą podatkowym w Kancelarii Doradztwa Podatkowego Pama s.c.[/i]