Jeśli tego nie zrobi, urząd może oszacować jej dochód i opodatkować go 50-proc. stawką CIT.
Kiedy firmy są powiązane? Mówi o tym art. 11 ustawy o CIT. Wymienia przede wszystkim związki kapitałowe, ale powiązaniem może być również udział w zarządzaniu lub kontroli drugiej strony transakcji.
[srodtytul]Także zakłady [/srodtytul]
Firmy przeprowadzające transakcje z podmiotami powiązanymi muszą sporządzać dokumentację podatkową. Taki obowiązek mają również wtedy, gdy płacą podmiotom z rajów podatkowych.
Od 1 stycznia 2007 r. obowiązek sporządzania dokumentacji obejmuje także podatników podlegających w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, którzy prowadzą działalność poprzez położony tu zagraniczny zakład. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy przedsiębiorca zagraniczny prowadzi działalność w formie zakładu, przedstawicielstwa, oddziału lub spółki, będzie musiał sporządzać dokumentację we wskazanych w art. 9a ustawy o CIT przypadkach.
[srodtytul]Sprawdź limity [/srodtytul]
Dokumentację sporządza się wtedy, gdy łączna kwota transakcji (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w tym roku świadczeń przekracza równowartość:
- [b]100 000 euro[/b] – jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20 proc. kapitału zakładowego, określonego zgodnie z art. 16 ust. 7 ustawy o CIT, albo
- [b]30 000 euro[/b] – w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych, albo
- [b]50 000 euro[/b] – w pozostałych przypadkach.
Przy obliczaniu wymienionych kwot bierzemy pod uwagę zarówno zakupy, jak i sprzedaż. Wyrażone w euro wielkości przelicza się na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez NBP, obowiązującym w ostatnim dniu roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, w którym została zawarta transakcja objęta obowiązkiem sporządzania dokumentacji.
[srodtytul]50 proc. dla fiskusa [/srodtytul]
Na żądanie fiskusa trzeba przedłożyć dokumentację cen transferowych w terminie siedmiu dni od doręczenia żądania. Jeżeli organ podatkowy (albo organ kontroli skarbowej) określi dochód w kwocie wyższej niż zadeklarowana przez firmę i nie przedstawi ona dokumentacji podatkowej, różnicę opodatkowuje się 50-proc. stawką.
Sankcyjne opodatkowanie dotyczy także przedstawicielstw, oddziałów, spółek, jak i przedsiębiorców zagranicznych prowadzących na terytorium Polski działalność w formie zakładu.
[ramka][b]Uwaga na handel z rajami[/b]
Obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej dotyczy nie tylko firm powiązanych, ale również podatników przeprowadzających transakcje z rajami podatkowymi. Chodzi o transakcje, w związku z którymi zapłata należności dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium albo w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.
Dokumentację sporządza się, jeżeli łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w tym roku świadczeń [b]przekracza równowartość 20 000 euro[/b].
Jeśli podatnicy nie przedstawią dokumentacji w terminie siedmiu dni od doręczenia takiego żądania, różnicę między zadeklarowanym dochodem a określonym przez organy podatkowe obciąża się 50-proc. stawką podatku.
Wykaz krajów stosujących szkodliwą konkurencję zawiera [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=177821]rozporządzenie ministra finansów z 16 maja 2005 r. w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową dla celów podatku dochodowego od osób prawnych (DzU nr 94, poz. 791)[/link]. Wykaz ten obejmuje m.in. takie kraje jak Andora, Jersey, Monako i Liechtenstein. [/ramka]
[i]Renata Madej jest doradcą podatkowym, menedżerem w zespole Global Compliance Services w biurze krakowskim firmy PricewaterhouseCoopers
Donata Koreń jest konsultantką w zespole Global Compliance Services w biurze krakowskim firmy PricewaterhouseCoopers[/i]