Działanie takie nie jest prawidłowe. Wynika to z art. 274c ordynacji podatkowej. Przepis ten mówi, że organ podatkowy w związku z prowadzonym postępowaniem podatkowym lub kontrolą podatkową może zażądać od kontrahentów podatnika przedstawienia dokumentów, w zakresie objętym kontrolą u podatnika, w celu sprawdzenia ich prawidłowości i rzetelności. Kontrola krzyżowa prowadzona jest w trybie czynności sprawdzających i ma na celu weryfikację rozliczeń podatkowych przedsiębiorcy innego niż ten, u którego jest prowadzona. Kontrolowanym nie jest ten, od którego zażądano dokumentów, lecz jego kontrahent.

[b]Czyli, upraszczając, w ramach kontroli krzyżowej organ podatkowy weryfikuje prawidłowość i rzetelność dokumentów dotyczących współpracy kontrahenta z kontrolowanym podatnikiem? [/b]

[b]Tak.[/b] Weryfikacja ta oznacza sprawdzenie zgodności dokumentów ze stanem faktycznym i przeważnie polega na zbadaniu, czy będący w posiadaniu kontrahenta oryginał faktury wystawionej przez podatnika jest tożsamy z jej kopią znajdującą się w aktach wystawcy. Ponadto organ podatkowy może ewentualnie zweryfikować prawidłowość umów pomiędzy podatnikiem a kontrahentem. Także i w tym przypadku weryfikacja powinna ograniczyć się do porównania treści obu egzemplarzy umowy.

[b]Czy kontrolujący mogą przesłuchiwać świadków? [/b]

W ramach kontroli krzyżowej nie jest możliwe ani przesłuchanie świadka, ani też wezwanie podatnika, u którego kontrola taka jest prowadzona, do złożenia oświadczenia lub wyjaśnień dotyczących współpracy z kontrahentem. Brak jest także podstaw do żądania od podatnika sporządzenia zestawień, tabel itp. Fiskus może zażądać przedstawienia jedynie dokumentów istniejących, będących w posiadaniu podatnika.

[b]Skoro więc w ramach kontroli krzyżowej organ podatkowy uprawniony jest wyłącznie do weryfikacji dokumentów, to żądanie przekazania przez pracownika informacji i złożenia wyjaśnień jest działaniem nieprawidłowym? [/b]

[b]Tak.[/b] Wykracza bowiem poza zakres badania prawidłowości i rzetelności dokumentów dotyczących współpracy z kontrahentem, u którego prowadzona jest kontrola.

Nie wyklucza to jednak możliwość powołania pracownika na świadka w ramach kontroli podatkowej prowadzonej u podatnika. Przesłuchanie świadka dokumentowane jest jednak protokołem, a nie notatką sporządzoną przez pracownika organu podatkowego. Co więcej, o przesłuchaniu świadka podatnik, ze względu na jego uprawnienie do uczestniczenia w przeprowadzeniu dowodu, powinien być powiadomiony na co najmniej trzy dni przed terminem jego przeprowadzenia.

[i]Alicja Sarna, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy[/i]