[b]Spółka pokrywa koszt abonamentu za parking samochodu osobowego pracownika (przed budynkiem pracy). Pracownik dostaje też ryczałt za używanie swojego samochodu dla celów służbowych. Faktura na abonament za parking jest na firmę. Czy firma może zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania przychodów i czy powinna go opodatkować jako przychód pracownika? [/b]

Wydatek na abonament będzie u pracownika, tak jak miesięczny ryczałt, przychodem ze stosunku pracy. Kontrowersyjna jest natomiast kwestia zaliczenia go do kosztów pracodawcy.

[srodtytul]Trzeba doliczyć do pensji [/srodtytul]

Zwrot kosztów parkowania pojazdu mieści się w szeroko definiowanym w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT) pojęciu przychodów ze stosunku pracy. Jest to bowiem świadczenie ponoszone za pracownika. Będzie więc opodatkowane, tak jak miesięczny ryczałt pieniężny. Oba świadczenia nie zostały bowiem zwolnione z podatku dochodowego.

[srodtytul]Tylko do wysokości ryczałtu [/srodtytul]

Aby można było zaliczyć wydatek do kosztów, musi mieć związek z przychodem i nie może być wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT (art. 23 ust. 1 ustawy o PIT). Tymczasem art. 16 ust. 1 pkt 30 ustawy o CIT (art. 23 ust. 1 pkt 36 ustawy o PIT) mówi, że nie są kosztami wydatki poniesione na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika:

a) w celu odbycia podróży służbowej (jazdy zamiejscowe) – w wysokości przekraczającej kwotę ustaloną przy zastosowaniu stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu,

b) w jazdach lokalnych – w wysokości przekraczającej wysokość miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo w wysokości przekraczającej stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Wynika z tego, że dla pracodawcy kosztem jest miesięczny ryczałt pieniężny wypłacany pracownikowi w związku z używaniem przez niego jego prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych (zgodnie z zawartą umową). Ryczałt to kwota będąca wynikiem przemnożenia przyznanego limitu kilometrów przez obowiązującą stawkę za 1 km przebiegu pojazdu.Wydatki przekraczające kwotę miesięcznego ryczałtu, obliczonego na podstawie złożonego przez pracownika pisemnego oświadczenia o używaniu w danym miesiącu pojazdu na potrzeby pracodawcy, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

[srodtytul]Urzędy kwestionują [/srodtytul]

Na tej podstawie urzędy skarbowe uważają, że abonament za parking opłacony przez pracodawcę, jako wydatek poza ryczałtem, nie jest kosztem podatkowym (np. [b]interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy z 18 lipca 2005r., USPD.III-423/1/4/05)[/b].

Ponadto zwracają uwagę na osobisty charakter świadczenia na rzecz pracownika, jakim jest opłata za abonament. Pracownik musi bowiem ponosić zarówno koszty dojazdów do pracy, jak i postoju auta przed budynkiem firmy. Nie można więc uznać, że koszt abonamentu jest ponoszony w celu uzyskiwania przychodów przez pracodawcę oraz zachowania czy zabezpieczenia ich źródła.

[srodtytul]Element wynagrodzenia[/srodtytul]

Argumentem w sporze z urzędem może być to, że zwrot pracownikowi kosztów abonamentu za parkowanie auta jest elementem jego wynagrodzenia. Powinno to wynikać z regulaminu wynagradzania albo z umowy o pracę. A świadczenia na rzecz pracowników mogą być co do zasady kosztem podatkowym.