Przepisy o niedostatecznej kapitalizacji wyłączają możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych odsetek od pożyczek udzielanych przez spółkę matkę lub spółkę siostrę w części, w jakiej wartość zadłużenia przekracza trzykrotność wartości kapitału zakładowego pożyczkobiorcy.
Wartość zadłużenia określa się dopiero na dzień zapłaty odsetek. W związku z tym warto zastanowić się zmianą struktury zadłużenia w ramach grupy.
[srodtytul]Zmienia się wierzyciel [/srodtytul]
Jednym z ciekawszych mechanizmów optymalizacji podatkowej jest instytucja wstąpienia w prawa wierzyciela (subrogacja). Zgodnie z art. 518 kodeksu cywilnego osoba trzecia, która spłaca wierzyciela, nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości zapłaty, jeżeli działa za zgodą dłużnika wyrażoną pod rygorem nieważności na piśmie.
W przypadku spółek należących do grupy podmiot, od którego pożyczki nie podlegają przepisom o niedostatecznej kapitalizacji, może spłacić pierwotnego wierzyciela (spółkę matkę lub spółkę siostrę podatnika). Spłaca on wartość kapitału pożyczki wraz z naliczonymi do momentu subrogacji odsetkami i wstępuje w prawa wierzyciela, czyli staje się pożyczkodawcą podatnika. W konsekwencji podatnik spłacając odsetki podmiotowi, który wstąpił w prawa zaspokojonego wierzyciela, może je w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
[srodtytul]Rozliczamy przychodyi koszty [/srodtytul]
W momencie subrogacji pierwotny wierzyciel rozpoznaje przychód podatkowy w wysokości otrzymanych odsetek (czyli odsetek naliczonych do momentu subrogacji). Jeśli chodzi o podmiot wstępujący w prawa wierzyciela, to zdaniem autorek nie powinien on zaliczyć do kosztów podatkowych odsetek zapłaconych pierwotnemu wierzycielowi. Równocześnie tylko odsetki naliczone od momentu subrogacji będą traktowane jako jego przychód w momencie zapłaty przez dłużnika.
Alternatywnym rozwiązaniem jest zaliczenie przez ten podmiot odsetek zapłaconych pierwotnemu wierzycielowi w całości do kosztów uzyskania przychodów i potraktowanie całości odsetek otrzymanych od dłużnika jako przychód podatkowy. Oba podejścia prowadzą do takiego samego rezultatu, tj. wysokość odsetek zaliczonych przez podatników do kosztów podatkowych jest taka sama.
[srodtytul]Bez PCC[/srodtytul]
Subrogacja jest również korzystna z punktu widzenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Mimo że efekt subrogacji jest taki sam jak w przypadku przelewu wierzytelności (który podlega PCC), organy podatkowe są zgodne, że jest to odmienna od sprzedaży praw/wierzytelności instytucja prawa cywilnego i jako niewymieniona w katalogu czynności podlegających PCC pozostaje poza zakresem opodatkowania.
Przedstawione korzyści powodują, że subrogacja może stanowić atrakcyjny element planowania podatkowego.
[i]Elżbieta Choina-Łucjan - doradca podatkowy, menedżer w krakowskim oddziale Ernst & Young
Anna Jagiełło - doradca podatkowy, konsultantka w krakowskim oddziale Ernst & Young[/i]