Jeżeli w umowie najmu nie wskazano okresów rozliczeniowych, a zapłata czynszu następuje z góry, wówczas za datę powstania przychodu uznać należy dzień otrzymania zapłaty.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy o PIT firmowym przychodem jest także czynsz z najmu składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Jak wynika z art. 14 ust. 1c ustawy o PIT, za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

– wystawienia faktury albo

– uregulowania należności.

Gdy strony uzgodnią w umowie, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych (ma charakter ciągły), to według art. 14 ust. 1e ustawy o PIT datą powstania przychodu będzie ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. W takim wypadku bez znaczenia będzie data wystawienia faktury czy termin płatności.

Inaczej jest, jeżeli zapłata czynszu następuje z góry i usługa nie jest rozliczana w okresach rozliczeniowych. Wówczas nie można zastosować art. 14 ust. 1e dotyczącego usług ciągłych, a przychód powstanie z chwilą otrzymania należności.

[b]Potwierdza to też pismo Departamentu Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów opublikowane w Biuletynie Skarbowym nr 5/2007 r.[/b]

[i]Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]