Potwierdził to minister finansów w piśmie z 2 lipca br. (odpowiedź na interpelację poselską nr 3389).

Powołał się na art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, który mówi, że nieodpłatne przekazanie towarów na cele niezwiązane z przedsiębiorstwem jest opodatkowane, jeśli firmie przysługiwało odliczenie przy ich zakupie. Zdaniem ministra ten przepis odzwierciedla art. 16 dyrektywy 2006/112/WE, a sama dyrektywa nie przewiduje możliwości zwolnienia z podatku tego rodzaju czynności.

Takie rozwiązanie wynika z podstawowych zasad VAT (tj. powszechności opodatkowania i neutralności) oraz z jego konstrukcji – pisze minister finansów. Przedsiębiorca na tym nie traci, bo VAT musi zapłacić tylko wtedy, gdy wcześniej przysługiwało mu odliczenie podatku naliczonego.

Minister przypomina też, że od 1 stycznia 2008 r. przy określaniu podstawy opodatkowania przekazywanych towarów uwzględnia się ich cenę nabycia w momencie dostawy. Pozwala to „uwzględnić realną wartość darowanych towarów”. Tak wynika z art. 29 ust. 10 ustawy o VAT. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Jeśli rozdajesz stary sprzęt, musisz go wycenić i odprowadzić VAT".