Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/415-701/08-2/AS).
Z pytaniem wystąpiła osoba, która w czerwcu 2004 r. zawarła ze spółką akcyjną umowę, w której udzieliła zgody na wybudowanie na swojej działce rurociągu naftowego wraz z linią światłowodową. Kontrakt przewiduje wypłatę odszkodowania. Powstał problem, czy należy od niego odprowadzić podatek dochodowy.
Izba uznała, że na wnioskodawcy ciąży taki obowiązek. Wskazała, że art. 20 ust. 1 ustawy o PIT tylko przykładowo wymienia przychody z innych źródeł. Wskazuje na to użyty przez ustawodawcę zwrot „w szczególności”. Zdaniem IS o przychodzie podatkowym z innych źródeł należy więc mówić w każdej sytuacji, w której u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe. Według niej w tej sytuacji nie ma także zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT. Zwalnia on od podatku odszkodowania wypłacone na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód) posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu:
- ustanowienia służebności gruntowej,
- rekultywacji gruntów,
- szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie.
Zwolnienie ma zastosowanie, jeśli szkoda powstała w wyniku prowadzenia na tych gruntach, przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów, inwestycji związanych z budową urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Chodzi tu o budowę drogi oraz wybudowanie pod lub nad ziemią albo na ziemi przewodów czy urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.
Zwolnienie dotyczy więc urządzeń, które służą zaspokajaniu zbiorowych potrzeb, tworząc ogólną sieć użytku publicznego
. Oznacza to infrastrukturę, do której mogą być bezpośrednio podłączeni odbiorcy indywidualni. Rurociąg naftowy nie spełnia tych kryteriów. Dlatego odszkodowanie podlega opodatkowaniu także wówczas, gdy szkody wyrządzono na gruntach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.