Podstawowy katalog usług zwolnionych z podatku zawarty jest w załączniku nr 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o VAT[/mail]. W poz. 7 wymienione są usługi w zakresie edukacji (symbol w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług ex 80). Wyróżnik „ex” zgodnie z objaśnieniami pod załącznikiem oznacza, że zwolnienie dotyczy tylko danej usługi z danego grupowania. Trudno jednak zrozumieć, co ustawodawca miał w tym wypadku na myśli, ponieważ cała grupa 80 według PKWiU to właśnie usługi w zakresie edukacji. W PKWiU zostały one podzielone na usługi:
- szkolnictwa podstawowego i gimnazjalnego,
- szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych,
- szkolnictwa wyższego,
- kształcenia ustawicznego dla dorosłych i pozostałych form kształcenia.
[srodtytul]Kto może skorzystać [/srodtytul]
Ustawodawca nie uzależnił uprawnienia do zastosowania zwolnienia od statusu podatnika świadczącego takie usługi. Moim zdaniem również podmioty niemające statusu placówki oświatowej czy też takie, których zakres działalności, według danych zawartych w Krajowym Rejestrze Sądowym lub we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, nie obejmuje świadczenia usług edukacyjnych, korzystają ze zwolnienia z VAT. Zwolnione z VAT usługi edukacyjne obejmują zarówno usługi świadczone przez przedszkola, szkoły, uczelnie, jak i szeroki zakres usług szkoleniowych, w tym również wszelkiego rodzaju szkolenia zawodowe świadczone przez inne podmioty.
[srodtytul]Inaczej na kongresach [/srodtytul]
Warto jednak pamiętać, że niektóre usługi o zbliżonym charakterze do edukacyjnych grupowane są w innych pozycjach PKWiU i często opodatkowane są stawką podstawową. Jednym z przykładów są usługi w zakresie organizowania wystaw, targów i kongresów, sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 74.84.15 opodatkowane stawką 22 proc. W ten sposób klasyfikowane powinny być co do zasady kongresy, konferencje, warsztaty interaktywne.
Granica między tymi właśnie usługami a różnymi rodzajami usług edukacyjnych jest bardzo trudna do precyzyjnego określenia. Dlatego usługi bardzo do siebie zbliżone charakterem opodatkowane będą w różny sposób, co oczywiście zawsze będzie rodzić możliwość sporu z organami podatkowymi.
[srodtytul]Tak jak główne świadczenie [/srodtytul]
Ponadto, zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z metodologii klasyfikacji statystycznej, brak jest podstaw do wydzielenia usługi i odrębnej jej klasyfikacji w przypadku, gdy stanowi jedynie część większej usługi lub jest integralnie związana z dostawą towaru.
Dlatego też, zawsze w takich wypadkach, gdy np. usługi szkoleniowe wykonywane będą w ramach szerszego kontraktu dotyczącego dostawy maszyn, urządzeń, sprzętu komputerowego czy świadczenia np. usług księgowych, informatycznych, zarządzania, nie będą klasyfikowane w grupowaniu PKWiU 80, ale przyporządkowane danej dostawie towarów lub zostaną uznane za element składowy świadczonej kompleksowej usługi.