Bardzo często w ramach swojej działalności prowadzą one np. stołówki dla uczniów i pracowników placówki. Często pozyskują na potrzeby swojej działalności środki finansowe z wynajmu pomieszczeń (klas), sal gimnastycznych, boisk.

Organy podatkowe z reguły podkreślają, że to na podatnikach ciąży obowiązek prawidłowego sklasyfikowania świadczonych usług. A w przypadku gdy nie są oni pewni, jaki charakter mają dane usługi, mogą zwrócić się o ich sklasyfikowanie do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

[srodtytul]Czy z preferencji korzystają stołówki...[/srodtytul]

Analiza interpretacji wskazuje, że organy podatkowe zgadzają się na to, że sprzedaż posiłków dla uczniów, nauczycieli i obsługi danej placówki oświatowej (tzw. usługi stołówek szkolnych) mieści się w odpowiednim grupowaniu usług edukacyjnych, w zależności od rodzaju placówki, jako integralnie związana z podstawową ich działalnością. Można tu wymienić np. [b]interpretację Urzędu Skarbowego w Chełmie z 15 grudnia 2005 r. (PP/443-74/05)[/b], [b]Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej z 31 maja 2007 r. (PP/443-19/ 07)[/b], [b]Urzędu Skarbowego w Przemyślu z 19 maja 2006 r. (US.IX/443-14/HM/06)[/b].

Jednak zdaniem organów podatkowych zwolnienie to dotyczy wyłącznie sprzedaży na rzecz uczniów, nauczycieli i pracowników administracji danej placówki.

Natomiast w przypadku sprzedaży posiłków na rzecz osób z zewnątrz (tzn. niezwiązanych ze szkołą, przedszkolem) powinno stosować się 7-proc. stawkę VAT, ponieważ w takim wypadku świadczone usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55.51.

[srodtytul]...i wynajem szkolnych pomieszczeń [/srodtytul]

Natomiast organy podatkowe nie zgadzają się na uznanie za usługi w zakresie edukacji wynajmu hali sportowej, boiska czy innych pomieszczeń szkolnych. Przy czym nie jest tu istotny zarówno cel, na jaki w ten sposób szkoły pozyskują środki (z reguły wynajem nie ma charakteru komercyjnego, natomiast wpływy szkoły przeznaczają na dofinansowanie działalności statutowej), jak i na jakie cele są wynajmowane obiekty (najczęściej na finansowane z funduszu socjalnego zajęcia rekreacyjne i sportowe dla pracowników firm wynajmujących, klubom sportowym na treningi dla młodzieży itp.). Podpierając się stanowiskiem Urzędu Statystycznego w Łodzi, organy podatkowe uważają, że tego rodzaju usługi należy zaklasyfikować do grupowania PKWiU 70.20.12-00.00 „usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze niemieszkalnym, na własny rachunek”, a właściwą stawką jest 22 proc.

Tak wynika np. z interpretacji [b]Izby Skarbowej w Kielcach z 8 lutego 2007 r. (PP1/443-187/06)[/b] oraz [b]Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z 7 listopada 2006 r. (OG-005/156/2006/PP/443-75/ 82/06)[/b].

Oczywiście gdy zakres usług najmu jest niewielki, szkoły mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego. Zgodnie bowiem z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 50 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Nie wlicza się także odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku ([b]interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z 15 stycznia 2007 r., PP/443-133-2/06[/b]).

[srodtytul]Trzeba prawidłowo sklasyfikować [/srodtytul]

Do grupowania PKWiU ex 80 należy m.in. podkategoria PKWiU 80.42.20 obejmująca usługi w zakresie pozostałych form kształcenia. Ponieważ ustawodawca w załączniku nr 4 do ustawy przy poz. 7 „usługi w zakresie edukacji” nie wymienił żadnych usług, dla których zwolnienie to nie ma zastosowania, należy uznać, że dotyczy wszystkich usług objętych grupowaniem PKWiU 80.

Takimi usługami mogą być np. szkolenia z wiedzy ogólnej, dotyczące wykorzystywania różnych form informatycznych w działalności gospodarczej, niemające nic wspólnego z oprogramowaniem ani z innymi urządzeniami, które w ramach zawartych umów byłyby dostarczane kontrahentom ([b]interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 4 maja 2007 r., I USB III/436/11/ 2007/kk)[/b], a także usługi polegające na organizacji i udostępnianiu wykładu akademickiego transmitowanego przez telewizję interaktywną ([b]interpretacja Urzędu Skarbowego w Żarach z 4 października 2006 r., USX-443-P/60/06[/b]).

Dość kontrowersyjną negatywną odpowiedź otrzymał natomiast prowadzący kancelarię radca prawny, który miał szkolenia z tematyki prawniczej dla firm (tj. pracowników, członków zarządu wydelegowanych na szkolenia) w Polskim Związku Pracodawców Budownictwa. Organ podatkowy stwierdził, że nie każda forma szkolenia może być uznana za usługę edukacyjną.

Istotnym faktem dla oceny, czy szkolenie podlega opodatkowaniu VAT, czy jest z niego zwolnione, jest ustalenie, jaki podmiot je realizuje i w jakim czyni to celu. Gdy szkolenie realizowane jest przez podmiot gospodarczy, który nie ma za przedmiot działalności usług szkolenia na rzecz innych firm, wówczas nie ma charakteru edukacyjnego ([b]interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z 19 maja 2006 r., 1437/ZI/443/145/KO/06[/b]).

[ramka][b]Preferencje interpretujemy ściśle[/b]

Zwolnienie z VAT dotyczy jedynie usług edukacyjnych lub bezpośrednio z edukacją związanych. Tak wynika z [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 7 grudnia 2007 r. (I SA/Bk 528/07[/b], opisywaliśmy go w artykule z 13 grudnia 2007r.) - czytaj artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/76346.html]"Od usług stołówki szkolnej należy się VAT"[/link].

Spór dotyczył usług świadczonych uczniom i pracownikom przez stołówkę szkolną. Organy podatkowe uznały, że powinny być opodatkowane 7-proc. stawką VAT. Sąd oddalił skargę podatnika i stwierdził, że zwolnienie „nie dotyczy wszystkich świadczeń wykonywanych przez szkołę (...), lecz wyłącznie tych, które stanowią istotę usługi edukacyjnej bądź są z nią ściśle związane”. Powołał się przy tym na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, z którego wynika, że zwolnienia powinny być interpretowane ściśle, stanowią bowiem odstępstwa od ogólnej zasady, według której VAT jest pobierany od wszystkich usług świadczonych odpłatnie.[/ramka]