Aktualizacja: 24.03.2020 20:27 Publikacja: 24.03.2020 18:45
Foto: Adobe Stock
Do końca czerwca firmy będą rozliczać VAT według obecnych stawek, zgodnie z PKWiU 2008. Od 1 lipca przejdą na nomenklaturę scaloną (CN) w zakresie towarów i PKWiU 2015 w zakresie usług. Również rozbudowany JPK, który zastąpi deklaracje VAT, zostanie wdrożony od 1 lipca. Firmy złożą więc nowe pliki za lipiec, do 25 sierpnia.
Z 13 kwietnia na 1 lipca przesunięto też termin zgłaszania spółek do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (w celu przeciwdziałania praniu pieniędzy). Termin zawiadomienia zaś o wpłacie na rachunek spoza białej listy wydłuży się z 3 do 14 dni (pozwala to uniknąć sankcji w VAT i PIT lub CIT). Odroczenie ma oszczędzić przedsiębiorcom wydatków na zmianę systemów księgowych i uciążliwych obowiązków administracyjnych. Według Radosława Maćkowskiego, doradcy podatkowego i współtwórcy MVP TAX, to krok w dobrym kierunku. – Zawieszenie stosowania nowej matrycy stawek VAT to pożądane działanie, zwłaszcza w stosunku do branż wrażliwych, np. wyrobów medycznych. Wdrożenie tych zmian powinno być właściwie przygotowane, by nie komplikować procesu zakupu tych wyrobów dla szpitali i innych podmiotów zaangażowanych w walkę z pandemią – mówi. Wcześniej o odroczenie przepisów apelowała do Ministerstwa Finansów m.in. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
To już pewne - globalny podatek wyrównawczy będzie obowiązywał od 2025 roku.
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Może się okazać, że to superbakteria z rozwiniętą antybiotykopornością będzie potencjalnym czynnikiem X, który spowoduje, że wybuchnie następna pandemia – mówi Artur Białoszewski, epidemiolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Czynności polegające na prowadzeniu spraw spółki komandytowej przez jej komplementariusza, wykonywane za wynagrodzeniem wypłacanym na podstawie umowy spółki, podlegają opodatkowaniu VAT.
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
Z możliwości bezpłatnego szczepienia przeciw krztuścowi skorzystało jak dotąd ok. 800 kobiet w ciąży.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas