Art. 285a ordynacji podatkowej mówi, że czynności kontrolne prowadzone są w siedzibie kontrolowanego, w innym miejscu przechowywania dokumentacji oraz w miejscach związanych z prowadzoną przez niego działalnością. Odbywają się one w godzinach jej prowadzenia, a w razie skrócenia w trakcie kontroli czasu prowadzenia działalności czynności kontrolne mogą być prowadzone przez osiem godzin dziennie.

Jeśli księgi podatkowe są prowadzone lub przechowywane poza siedzibą kontrolowanego przedsiębiorcy, jest on obowiązany – na żądanie kontrolującego – zapewnić dostęp do ksiąg w swojej siedzibie albo w miejscu ich prowadzenia lub przechowywania, jeżeli udostępnienie ich w siedzibie może w znacznym stopniu utrudnić prowadzenie przez niego bieżącej działalności.

Miejscem przeprowadzenia czynności kontrolnych może być zatem zarówno siedziba kontrolowanego, jak i inne miejsce, jeśli jest w nim przechowywana dokumentacja lub ma ono związek z jego działalnością. Zasadą jest natomiast, że udostępnienie ksiąg rachunkowych powinno nastąpić w siedzibie, bo kontrolującym przyznano uprawnienie do żądania, aby kontrolowany udostępnił księgi w swojej siedzibie, nawet jeśli są one przechowywane lub prowadzone poza nią. Zasada ta ulega wyłączeniu jedynie w przypadku, gdy ich udostępnienie w siedzibie w znacznym stopniu utrudniłoby prowadzenie przez podatnika bieżącej działalności gospodarczej. Ustawodawca nie określił jednak, co należy rozumieć pod pojęciem utrudnienia w znacznym stopniu prowadzenia bieżącej działalności. Logika wskazuje, że będą to wszystkie te sytuacje, w których prowadzenie kontroli w siedzibie wpłynie na ograniczenie możliwości działania przedsiębiorcy.