Organizuję krajowe i zagraniczne (w krajach Unii Europejskiej) imprezy turystyczne (wycieczki, obozy, wczasy, kolonie itp.). Usługi te świadczę dla osób fizycznych i dla przedsiębiorców. Większość usług przy oferowanych imprezach (np. zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie) kupuję od innych podmiotów. Posiadam jednak własny transport – autokary. Wykorzystuję je w ramach organizacji imprez turystycznych. Do imprez tych stosuję procedurę VAT marża, o której mowa w art. 119 ustawy o VAT. Jaką stawką podatku powinny być opodatkowane usługi transportu osób taborem własnym, w przypadku gdy są świadczone w celu wykonania pełnego pakietu imprezy turystycznej zorganizowanej dla bezpośredniej korzyści turysty?
Świadczone przez czytelnika usługi, będące usługami turystyki (opodatkowane procedurą VAT marża), mają niewątpliwe charakter usług kompleksowych czy też złożonych z wielu różnych świadczeń, które odrębnie mogłyby być pojedynczymi usługami (usługi pomocnicze), ale które prowadzą do jednego celu (świadczenia usługi zasadniczej). Jak stwierdził Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku w sprawie między Card Protection Plan Ltd (CPP) a Commissioners of Customs and Excise (Wielka Brytania) – C-349/96, w przypadku usług kompleksowych o zasadach opodatkowania czynności pomocniczych decyduje zawsze charakter usługi zasadniczej.
Tak więc w przypadku gdy czytelnik wykonuje część świadczeń składających się na oferowane przez niego usługi we własnym zakresie, czynności te jako wchodzące w skład kompleksowej usługi turystyki podlegają opodatkowaniu według podstawowej stawki podatku. Bez względu na to, jaką stawką opodatkowane byłyby poszczególne usługi wchodzące w skład usługi turystyki. W ustawie o VAT, jak też w przepisach wykonawczych do niej, usługi turystyki nie zostały wymienione jako te, dla których obniża się stawkę podatku, lub też te, które zwalnia się od VAT. W związku z tym usługi własne, w tym wypadku transportowe, jako część usługi turystyki są opodatkowane stawką podstawową 22 proc. (podobnie wynika z interpretacji Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z 17 września 2007 r., 1435/PP1/443-65/07/UK/SP, oraz wyroku WSA we Wrocławiu z 24 października 2007 r., I SA/Wr 816/07).