Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, interpretując przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (nr IBPB2/415-270/08/MK /KAN -1235/02/08).

Chodzi o należności z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS).Z wnioskiem wystąpił podatnik (zespół szkół), któremu gmina miejska przekazała pod opiekę socjalną emerytów i rencistów ze zlikwidowanej szkoły podstawowej w związku z likwidacją Miejskiego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych.

Wnioskodawca dokonuje corocznego odpisu na ZFŚS według przeciętnej liczby zatrudnionych, a także odpisu na emerytów i rencistów, tworząc jeden fundusz. Środki na nim zgromadzone są przeznaczone na finansowanie działalności socjalnej, w której zakres wchodzi m.in. dofinansowanie i pomoc rzeczowa związana z wydatkami świątecznymi. Pomocą zaś socjalną, w myśl regulaminu funduszu, objęci są m.in. pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę – bez względu na wymiar czasu pracy, rodzaj umowy o pracę, staż pracy, a także emeryci i renciści. I to nie tylko byli pracownicy wnioskodawcy, ale też emeryci i renciści, którzy zostali przekazani mu pod opiekę.

Wnioskodawca chciał więc wiedzieć, czy może przyjąć, iż kwoty świadczeń wypłaconych emerytom i rencistom zlikwidowanej szkoły korzystają ze zryczałtowanej – 10 proc. – formy opodatkowania, mimo że nie łączył ich uprzednio faktyczny stosunek pracy.

Gmina, która była organem prowadzącym dla szkoły podstawowej i jest aktualnie dla wnioskodawcy, wskazała go jako jednostkę zobowiązaną do utworzenia funduszu i dokonywania odpisów na emerytów i rencistów ze zlikwidowanej szkoły (jako tzw. macierzysty zakład pracy).

Organ podatkowy przyznał mu rację. Powołał się na art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy podatkowej i uznał, iż otrzymywana przez emerytów i rencistów pomoc ma szeroki zakres i dotyczy wszystkich świadczeń.

Ważne jest jedynie, aby beneficjentem świadczenia była osoba, która posiada status emeryta lub rencisty oraz aby udzielone tym osobom świadczenie wynikało z uprzednio łączącego ich stosunku służbowego czy stosunku pracy (stosunków pokrewnych).

Obowiązkiem zaś płatnika (zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy o PIT) jest pobranie tego zryczałtowanego podatku od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy.