Chyba że zmieni swoją decyzję i poinformuje o tym na piśmie urząd skarbowy.

Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 15 lutego 2008 r (sygn. III SA/Wa 2060/07).

Podatnik, który wygrał spór z fiskusem, złożył wniosek, że dochody z działalności gospodarczej zamierza opodatkować według 19-proc. stawki liniowej. Niestety, zrobił to już po osiągnięciu pierwszego przychodu – w maju 2006 r. Na ten rok wybór był więc nieskuteczny.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o PIT oświadczenie do urzędu skarbowego trzeba złożyć do 20 stycznia roku podatkowego. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie firmy w trakcie roku, obowiązek ten należy dopełnić do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Za 2006 r. przedsiębiorca rozliczył się więc na zasadach ogólnych. Jednocześnie był przekonany, że jego wcześniejsze oświadczenie o wyborze podatku liniowego jest skuteczne w 2007 r. i latach następnych. Z art. 9a ust. 4 ustawy o PIT wynika bowiem, że wybór stawki liniowej dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik do 20 stycznia roku podatkowego zawiadomi urząd skarbowy o wyborze innej formy opodatkowania (np. ryczałtu).

W styczniu 2007 r. przedsiębiorca nie złożył więc żadnego pisma. Później jednak zaczął mieć wątpliwości, czy urząd tak samo jak on będzie rozumiał przepisy.

Na wszelki wypadek wystąpił więc o interpretację. Ta okazała się niekorzystna. Urząd skarbowy uznał, że oświadczenie złożone po terminie jest nieskuteczne. Nie można kontynuować zasad opodatkowania, które nigdy nie zostały przyjęte. Podobne stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Warszawie w decyzji będącej odpowiedzią na odwołanie podatnika. Sprawa trafiła więc do sądu.

– Artykuł 9a ust. 2 ustawy o PIT nie zakreśla żadnego terminu, od którego podatnik mógłby dokonać wyboru 19-proc. stawki liniowej. Nie ma więc przeszkód, aby złożył takie oświadczenie w poprzednim roku podatkowym – podkreślił Michał Kraiński, adwokat reprezentujący podatnika.

Sąd zgodził się z jego argumentami i uchylił interpretację. Zwrócił uwagę, że wydając ją, organy podatkowe w sposób istotny zmieniły stan faktyczny. Uznały bowiem, że oświadczenie złożone przez podatnika dotyczyło tylko 2006 r. Tymczasem podatnik poinformował w nim jedynie, że zamierza rozliczać się podatkiem liniowym, nie określając lat. Nie powinno więc być wątpliwości, że nawet jeśli oświadczenie to nie było skuteczne w 2006 r., to zaczęło funkcjonować od roku następnego.