Możliwość i potrzeba złożenia wniosku o korektę zgłoszenia celnego nie przesądza, czy korekta jest zasadna. Organy podatkowe mają obowiązek odnieść się do wniosku podatnika o korektę zgłoszenia celnego. W takiej sytuacji wydanie decyzji określającej wysokość podatku akcyzowego i podatku VAT bez rozstrzygnięcia kwestii podnoszonej przez podatnika jest nieprawidłowe. Tak orzekł WSA w Gdańsku 20 listopada br. (I SA/Gd 664/07, I SA/Gd 663/07).

Gdy sprawozdanie otrzymane przez podatnika, wskazujące, na jakie konkretnie cele została przeznaczona przekazana przez niego darowizna odliczona w CIT, nie jest dostatecznie szczegółowe,organy podatkowe, prowadząc postępowanie wyjaśniające rzeczywisty cel przeznaczenia darowizny, mogą skorzystać z innych środków dowodowych, tj. zeznania świadków, a nie tylko opierać się na treści zawartej w sprawozdaniu. Tak orzekł WSA w Szczecinie 14 listopada 2007 r. (I SA/Sz 605/07).

Jeżeli nie wskazano w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych, dokonywanie odpisów amortyzacyjnych na tej podstawie nie jest możliwe. Tak wynika z wyroku WSA w Szczecinie z 31 października 2007 r. (I SA/Sz 278/07).

Przychody uzyskane ze sprzedaży świadectw pochodzenia energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii podlegają 19-proc. podatkowi dochodowemu w rozumieniu ustawy o PIT. Tak orzekł 21 listopada br. WSA w Olsztynie (I SA/Ol 537/07).

Więcej ciekawego orzecznictwa podatkowego można znaleźć w biuletynie Tax24 – Przegląd interpretacji i orzeczeń podatkowych: www.deloitte.com/pl/tax24