Tak zdecydował [b]dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji wydanej w indywidualnej sprawie (nr ILPP2/443-20/07-2/IM)[/b].
Przedmiotem działalności podatnika jest montaż i demontaż stoisk targowych w halach znajdujących się na terytorium państw wskazanych przez zleceniodawcę, którym jest firma mająca siedzibę we Włoszech. To ona zapewnia materiał, z którego ma być zrobione stoisko, oraz jego projekt. Podatnik natomiast wykonuje wszystkie prace, takie jak zrobienie podłóg stoisk, półek, lady, doprowadzenie prądu, założenie oświetlenia, malowanie oraz wiele innych czynności, które są niezbędne, aby stoisko mogło spełnić swoją funkcję w czasie targów. Po ich zakończeniu podatnik demontuje stoisko, a wszelkie materiały są oddawane zleceniodawcy.
Podatnik oprócz zapłaty za wykonaną usługę otrzymuje również środki finansowe na wyżywienie (diety), na co wystawia fakturę VAT na zleceniodawcę, wskazując numer, pod którym jest on zidentyfikowany jako podatnik VAT we Włoszech.
Zdaniem podatnika wykonywane przez niego usługi nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.
Opinię tę podzielił także organ podatkowy. Wskazał na art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy o VAT, który mówi, że na terytorium kraju nie są obłożone tym podatkiem usługi, które wnioskodawca świadczy na ruchomym majątku rzeczowym poza krajem, a ich miejscem świadczenia jest państwo, gdzie są faktycznie wykonywane.
Co więcej, według dyrektora IS w Poznaniu, gdy kilka świadczeń – z ekonomicznego punktu widzenia – wchodzi w skład jednej usługi, to dla celów podatkowych nie powinna ona być sztucznie dzielona.
“Wyodrębnienie z usługi podstawowej poszczególnych jej elementów jako osobnych usług nie jest prawidłowe, jeżeli wszystkie zmierzają do bezpośredniego zaspokojenia określonej potrzeby nabywcy.
Zatem [b]otrzymane przez wnioskodawcę diety zwiększają kwotę należną z tytułu świadczonej usługi montażu i demontażu stoisk targowych (usługi głównej) i podlegają opodatkowaniu w miejscu jej świadczenia”[/b] – czytamy w uzasadnieniu.