Rada gminy uchwałą powołała zakład budżetowy, który działa na podstawie statutu jako gminny zakład komunalny. Zarządza mieniem komunalnym (hydrofornia, wodociągi, oczyszczalnia, kanalizacja, budynki mieszkalne i użytkowe) przekazanym przez gminę w użytkowanie. Czy od mienia komunalnego musi płacić podatek od nieruchomości? – pyta czytelnik DF.

Zakład budżetowy, jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, jest podatnikiem podatku od nieruchomości, jeśli tylko posiada nieruchomości gminne (art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych). Posiadanie to może wynikać z umowy, ustanowionego trwałego zarządu albo być nawet bezumowne. Aby jednak odpowiedzieć na pytanie, czy od mienia komunalnego trzeba płacić podatek, należy najpierw ustalić, czy zakład budżetowy jest posiadaczem nieruchomości gminnych.

Tworząc zakład budżetowy, organ stanowiący gminy określa w uchwale m.in. składniki majątkowe przekazane w użytkowanie zakładu. Formą władania mieniem nieruchomym przez samorządowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej jest trwały zarząd, instytucja określona w przepisach ustawy o gospodarce nieruchomościami (art. 43 – 50). Utworzenie trwałego zarządu w zakresie nieruchomości przekazywanych zakładowi budżetowemu następuje w drodze decyzji wydanej z urzędu przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego.

Jeśli zatem zakład budżetowy dysponuje mieniem komunalnym na podstawie ustanowionego trwałego zarządu, ciąży na nim obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości. Tak samo będzie – moim zdaniem – również wtedy, gdy wbrew przepisom ustawy o finansach publicznych oraz o gospodarce nieruchomościami, po utworzeniu zakładu budżetowego i przekazaniu mu do użytkowania mienia gminnego, nie była wydana decyzja ustanawiająca trwały zarząd.

Podatek od nieruchomości zakład budżetowy płaci od budynków, budowli i gruntów przekazanych mu przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.