Miejsce, gdzie ono się odbywa, nie ma znaczenia. Ważne jest jedynie, aby nauka była związana z prowadzoną działalnością.

Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 12 listopada 2007 r. (nr ILPB1/415-51/07-2/PW).

Podatnik, który zwrócił się z pytaniem, ma licencjat z socjologii i wykonuje usługi biurowe dla Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Zamierza jednak świadczyć usługi terapeutyczne dla pacjentów NZOZ w zakresie psychoterapii. W tym celu musi odbyć odpowiednie szkolenie za granicą. Izba Skarbowa zgodziła się ze stanowiskiem przedsiębiorcy, aby zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Potwierdziła, że dla potrzeb podatkowych ważne jest, aby wydatek był poniesiony w określonym celu, czyli spełniał definicję zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy o PIT.

Na gruncie podatku dochodowego istotny jest więc podział wydatków związanych z dokształcaniem na dwie grupy. Pierwsza to kwoty przeznaczone na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Chodzi o sytuację, gdy podatnik nabywa umiejętności i wiedzę w zakresie prowadzenia firmy. Te są kosztem uzyskania przychodu. Druga grupa to wydatki związane z podnoszeniem ogólnego poziomu wiedzy, które nie zmniejszają podstawy opodatkowania.

Warto podkreślić, że kosztem są nie tylko opłaty za kursy, szkolenia czy studia podyplomowe, ale również inne wydatki związane ze zdobywaniem wiedzy. Można więc także odliczyć np. koszty dojazdu, oczywiście dokumentując je w ten sam sposób jak i inne podróże związane z działalnością gospodarczą. Potwierdza to interpretacja Urzędu Skarbowego w Czarnkowie z 13 kwietnia 2006 r. (nr NP-415/16/3/06).

Podatnik, który wystąpił z wnioskiem, jest lekarzem weterynarii i prowadzi działalność gospodarczą. W celu zdobycia dodatkowej wiedzy rozpoczął specjalizację i ponosi wydatki związane z dojazdami. Urząd potwierdził, że mogą być zaliczone do kosztów firmy.