Formularz ten mogą złożyć podatnicy korzystający ze zwolnienia w związku z przeznaczeniem dochodów na cele statutowe lub inne cele określone w art. 17 ust. 1 updop. Oświadczają w nim, że przeznaczą dochody z dywidend oraz z innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych na preferowane cele. Dzięki temu mogą uniknąć zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych.
Formularz CIT-5 należy złożyć osobie prawnej wypłacającej należności nie później niż w dniu wypłaty. Informację tę mogą złożyć m.in.
- organizacje pożytku publicznego -oświadczając, że przekażą dochód na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej,
- związki zawodowe, społeczno-zawodowe organizacje rolników, izby rolnicze, organizacje pracodawców -oświadczając, że dochody przeznaczą na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Urzędy skarbowe o CIT-5
[b] Czy z dywidendy otrzymanej przez związek zawodowy powinien być potrącony podatek dochodowy, jeżeli wypłacone kwoty w całości przeznaczone zostaną na realizację celów statutowych? [/b]
Związek zawodowy, jako udziałowiec spółki prawa handlowego, nabył prawo do dywidendy. W sytuacji takiej spółka dokonująca wypłaty pełni rolę płatnika. Pobiera podatek zryczałtowany w wysokości 19 proc. wypłaty, przekazuje go na rachunek urzędu skarbowego, sporządza deklarację i odpowiednią informację dla podatnika. Obowiązki te reguluje art. 26 updop. W myśl art. 26 ust. 1a updop nie pobiera się zryczałtowanego podatku, jeżeli podatnicy, wymienieni w art. 17 ust. 1, złożą płatnikowi najpóźniej w dniu wypłaty należności oświadczenie, że przeznaczą dochody z dywidend oraz z innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie.
W sytuacji opisanej w pytaniu związek zawodowy osiąga dochody wymienione art. 17 ust. 1 pkt 39 updop, przeznaczając je na cele statutowe, tj.
- zasiłki statutowe,
- zapomogi losowe dla pracowników, emerytów i rencistów,
- odprawy emerytalne i rentowe,
- odwiedziny chorych,
- spotkania załogi,
- organizowanie działalności rekreacyjnej dla pracowników, emerytów i rencistów.
Korzysta więc ze zwolnienia od podatku. Jeżeli złoży spółce (płatnikowi) - najpóźniej w dniu wypłaty - oświadczenie na formularzu CIT-5 o przeznaczeniu dochodów z dywidendy na cele wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 39 updop, to nie pobierze ona zryczałtowanego podatku.
Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu z 21 czerwca 2005 r. (PDP/423-5/05)
Formularz ten składa spółka przejmująca, która przy połączeniu lub podziale spółek kapitałowych jest zobowiązana do wpłaty podatku. Dochód ustala się na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 2 updop. Przepis ten dotyczy sytuacji, gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział w wysokości mniejszej niż 15 proc. Dochodem jest wtedy nadwyżka wartości przejętego majątku odpowiadająca procentowemu udziałowi w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8 updop.
Dochód ten określa się na dzień wykreślenia spółki przejmowanej lub dzielonej z rejestru albo na dzień wydzielenia.
Deklarację składa także spółka zwolniona od podatku na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT, jeśli traci prawo do tego zwolnienia. Chodzi o sytuację, gdy spółka otrzymująca dywidendę nie zapłaciła podatku, ponieważ przewidywała, że odpowiednią część udziałów lub akcji będzie posiadać przez dwa lata, ale tego warunku nie spełniła.
Formularz należy złożyć do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku, w urzędzie skarbowym właściwym dla podatnika.
CIT-6R wypełnia spółka pobierająca zryczałtowany podatek od dochodów z udziału w zyskach osób prawnych (np. dywidend, z umorzenia udziałów lub akcji).
Formularz ten składa się do końca pierwszego miesiąca następującego po roku podatkowym, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku, w urzędzie skarbowym właściwym dla podatnika. Należy w nim podać m.in. wysokość dochodu przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego lub funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przeznaczonych na ten kapitał z innych funduszy osoby prawnej.
Płatnik musi także wskazać kwotę dochodu, od której nie pobrał podatku ze względu na to, że podatnik przeznaczył ją na cele statutowe. Urzędy skarbowe o CIT-6R
[b] Rok podatkowy spółki nie jest zgodny z rokiem kalendarzowym i trwał od 1 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2007 r. Czy za ten okres spółka powinna składać deklarację CIT-6, czy CIT-6R? [/b]
W związku z wprowadzonymi od 1 stycznia br. zmianami płatnicy podatku od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski nie muszą składać w trakcie roku podatkowego deklaracji o zryczałtowanym podatku. Nowelizacja updop z 16 listopada 2006 r. wprowadziła jednak obowiązek składania do urzędu skarbowego rocznych deklaracji o wysokości pobranego w trakcie roku podatku (CIT-6R). Powinny one być przesłane do końca pierwszego miesiąca roku następującego po roku podatkowym.
Stosownie do art. 2 nowelizacji podatnicy, których rok rozpoczął się przed 1 stycznia 2007 r. i zakończy po tym dniu, stosują do jego rozliczenia przepisy w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. Zgodnie z § 2 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z 18 grudnia 2006 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych podatnicy, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2007 r., a zakończy się po tym dniu, do osiągniętych przez siebie dochodów (poniesionej straty) w tym roku podatkowym stosują wzory formularzy obowiązujące przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
Wynika z tego, że deklaracje roczne CIT-6R będą składane przez płatników, których rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Natomiast płatnicy, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2007 r., są zobowiązani do składania deklaracji o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych na formularzu CIT-6 (czyli na zasadach obowiązujących do końca 2006 r.).
Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego z 16 marca 2007 r. (PD.423-9/07)
Formularz ten również wypełnia płatnik pobierający podatek od dochodu z udziału w zyskach osób prawnych. Informację przekazuje podatnikowi do 7 dnia miesiąca po miesiącu, w którym pobrał podatek. Należy w niej podać: dzień pobrania podatku, kwotę przychodów i podatku oraz kwotę, od której go nie pobrano ze względu na złożenie przez podatnika oświadczenia CIT-5.
Deklarację składają zarówno podmioty objęte ograniczonym obowiązkiem podatkowym, jak i posiadające siedzibę na terytorium Polski. Wyjątkiem są podmioty, do których nie stosuje się updop, np. osiągające tylko przychody z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach oraz zwolnione od CIT (m.in. jednostki budżetowe, fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne).
Zeznanie należy złożyć w urzędzie właściwym dla podatnika do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego. Gdy pokrywa się on z kalendarzowym, zeznanie składa się do 31 marca.
Nowością wprowadzoną od tego roku jest konieczność podawania kwoty należnych zaliczek za poszczególne miesiące (lub kwartał, gdy podatnik wybrał taką formę rozliczania CIT). Jest to związane z likwidacją - od 1 stycznia 2007 r. - miesięcznej deklaracji CIT-2.
Zeznanie CIT-8 może być uzupełnione o jeden z pięciu załączników:
- CIT-ST - informacje do ustalenia należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego osób prawnych,
- SSE-R -rozliczenie podatku dochodowego od dochodów osiąganych z tytułu prowadzenia działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia,
- CIT-8/O - informacje o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku,
- CIT-D-informacje o otrzymanych/przekazanych darowiznach,
- sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej.
[b] Do którego roku podatkowego należy zaliczyć koszty związane z danym rokiem podatkowym? Czy datą graniczną, od której powinny być ujmowane w deklaracjach za rok bieżący, pomimo że dotyczą roku ubiegłego, jest data sporządzenia sprawozdania finansowego, czy termin złożenia zeznania CIT-8 za dany rok podatkowy? [/b]
Z wniosku wynika, że rok podatkowy spółki z o.o. nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa od 1 lipca do 30 czerwca. Do końca września spółka zobowiązana jest więc złożyć zeznanie na druku CIT-8. W związku z wykonywanymi czynnościami w ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka ponosi m.in. następujące wydatki:
- koszty eksploatacyjne (czynsz, media, połączenia telefoniczne) - regułą jest, że podatnik otrzymuje faktury dotyczące ostatniego miesiąca roku podatkowego w pierwszych miesiącach następnego roku,
- koszty związane z akcjami promocyjnymi i marketingowymi przeprowadzanymi w czerwcu, za które spółka otrzymuje faktury w pierwszych miesiącach następnego roku,
- usługi kadrowe dotyczące czerwca, za które spółka otrzymuje faktury w pierwszych miesiącach następnego roku podatkowego,
- koszty bieżącego doradztwa prawnego i podatkowego - faktury są przekazywane w lipcu i sierpniu,
- koszty badania sprawozdania finansowego, za które spółka otrzymuje faktury w roku następnym, tj. w tym, w którym faktycznie przeprowadzono badanie.
Urząd zauważył, że na mocy przepisów przejściowych nowelizacji updop do 30 czerwca 2007 r. spółka stosuje przepisy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Kwestie zarachowania kosztów do danego okresu podatkowego reguluje art. 15 ust. 4 updop. Wynika z niego zasada, że jeżeli wydatki (koszty) mają charakter ogólny, niezwiązany z konkretnym przychodem podatnika, to zalicza się je do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.
Do wydatków wymienionych przez spółkę, których związek z konkretnym przychodem nie jest bezpośredni, stosuje się zasadę zaliczania ich do kosztów uzyskania przychodów według daty poniesienia (w rozumieniu kasowym, czyli wystąpienia zdarzenia mającego trwałe odzwierciedlenie w aktywach i pasywach majątku). Wobec powyższego nie ma znaczenia data sporządzenia sprawozdania czy złożenia zeznania.
Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 24 stycznia 2007 r. (1472/ ROP1/ 423-378/06/KM)
[b] Fundacja przekazywała otrzymaną żywność organizacjom pozarządowym, stołówkom, szkołom, placówkom opiekuńczo-wychowawczym itd. Całą jej wartość zalicza do przychodów, a po przekazaniu do kosztów. W deklaracji CIT-D fundacja nie zamieściła informacji o wartości przekazanej nieodpłatnie żywności i jednostkach, którym żywność przekazano. Czy taki sposób wypełniania informacji CIT-D jest prawidłowy? [/b]
Z wniosku podatnika wynika, że fundacja jest organizacją pożytku publicznego, której celem statutowym jest prowadzenie działalności zmierzającej do zmniejszenia obszarów niedożywienia. Nie prowadzi działalności gospodarczej, a swoje cele realizuje m.in. poprzez nieodpłatne pozyskiwanie żywności i jej rozdział między organizacje pozarządowe i inne instytucje pomagające osobom potrzebującym. Na pokrycie kosztów prowadzenia działalności fundacja otrzymuje m.in. dotacje budżetowe z miasta stołecznego Warszawy, wojewody mazowieckiego, ministra polityki społecznej oraz uzyskuje pomoc w postaci darowizn pieniężnych od firm i osób fizycznych. Izba skarbowa stwierdziła, że fundacja realizując obowiązek wynikający z art. 18 ust. 1e pkt 1 updop, prawidłowo wypełniła formularz CIT-D. Nie miała bowiem obowiązku podawać danych w części D tego formularza. Wypełniana jest ona bowiem przez podatnika (darczyńcę) korzystającego z odliczenia na podstawie art. 18 ust. 1 updop, a dochody fundacji zwolnione są od podatku na mocy art. 17 ust. 1 pkt 4 updop. Izba skarbowa stwierdziła jednocześnie, że w opisanej sytuacji wartość nieodpłatnie przekazanej żywności nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów.
Fundacja nie prowadzi przecież działalności gospodarczej. Dystrybucja zgromadzonej żywności nie może więc być traktowana jako działanie w celu uzyskania przychodów. Jest to realizacja celów statutowych fundacji, zmierzających do zmniejszenia obszarów niedożywienia i przeciwdziałaniu marnotrawstwu żywności.
Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 21 grudnia 2006 r. (1401/BP-I/006-776/06/KST)
Deklarację składa spółka reprezentująca grupę kapitałową. Składana jest do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego. W zależności od tego, kiedy powstała grupa kapitałowa, składany jest formularz CIT-8A lub CIT-8B. Ze względu na rygorystyczne wymagania stawiane wobec grupy kapitałowej ta forma rozliczania CIT jest jednak bardzo mało popularna.
Formularz składa zagraniczne przedsiębiorstwo żeglugi handlowej, uzyskujące przychody od zagranicznych zleceniodawców za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do wywozu w porcie polskim. Deklarację należy przesłać do urzędu skarbowego właściwego według siedziby morskiej agencji do końca pierwszego miesiąca następującego po roku podatkowym.
Formularz ten wypełniają podatnicy wypłacający należności, o których mowa w art. 21 ust. 1 updop. Są to uzyskane na terytorium Polski przez podmioty podlegające ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu przychody:
- z odsetek, praw autorskich lub praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),
- z opłat za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby prawne mające siedzibę za granicą, organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium Polski,
- z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze,
- z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych,
- uzyskanych na terytorium Polski przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej.
Deklarację CIT-10R należy złożyć do końca pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku, do urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
Formularz ten przeznaczony jest dla podatników, którzy złożyli oświadczenie CIT-5, a następnie wydali dochód (od którego nie pobrano podatku) niezgodnie z przeznaczeniem. Deklarację CIT-11R należy złożyć do końca pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku, do urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę podatnika.