Aktualizacja: 21.04.2021 07:30 Publikacja: 21.04.2021 07:30
Foto: mat. pras.
Z opublikowanego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że dzięki rozwojowi internetu poważnie wzrasta gospodarcza rola platform sieciowych, pozwalających zarabiać osobom nieprowadzącym biznesu. Chodzi o te, które okazjonalnie wynajmują mieszkania, wożą pasażerów i towary czy też sprzedają różne rzeczy za pośrednictwem portali kojarzących ze sobą klientów i nabywców. Skuteczniej i na większą skalę niż w gospodarce działającej bez internetu.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
To już pewne - globalny podatek wyrównawczy będzie obowiązywał od 2025 roku.
Co zakłada dyrektywa DAC7? Jakie obowiązki nakłada dyrektywa na platformy sprzedażowe, a jakie na sprzedawców? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dot. dyrektywy DAC7, raportowania danych i kontrolowania nieprawidłowości.
Kolekcjoner sprzedający stare znaczki, książki i dokumenty nie musi płacić podatku. Przepisy wprowadzające dyrektywę DAC7 tej zasady nie zmieniły.
Choć e-sklepy cieszą się coraz większą liczbą klientów, to wzrasta też kwota ich zadłużenia. Z Krajowego Rejestru Długów wynika, że wynosi ona już 131 mln zł, z czego największy dłużnik ma do zapłacenia 2 mln zł.
Rozporządzenie unijne m.in. rozszerza katalog elementów, które powinny być uwzględnione przy ocenie bezpieczeństwa produktu. Nowe obowiązki dotyczą m.in. producentów, importerów, dystrybutorów oraz sprzedawców – online i sklepów stacjonarnych.
1 lipca weszły w życie regulacje zobowiązujące operatorów platform internetowych do przekazywania szefowi KAS raportów o sprzedawcach i dokonywanych przez nich transakcjach, co ma zapewnić skuteczne pobieranie podatków od tych sprzedawców.
Jeżeli strony transakcji uzgodniły, że zapłatą za wkład niepieniężny jest wartość emisyjna akcji, to ta właśnie wartość, a nie wartość nominalna akcji, stanowi podstawę opodatkowania VAT – orzekł TSUE w wyroku z 8 maja 2024 r. Jak ten wyrok wpływa na opodatkowanie VAT aportów przekazywanych przez gminy do spółek komunalnych?
1 lipca 2024 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Ma ona przeciwdziałać zjawiskom uchylania się od opodatkowania w przestrzeni cyfrowej oraz zwiększyć dostępność danych dla administracji podatkowych o dochodach podatników uzyskiwanych ze sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem platform cyfrowych.
Przepisy o raportowaniu handlu w sieci już obowiązują. I wystarczy sprzedaż jednej droższej rzeczy przez portal internetowy czy pojedyncze wynajęcie mieszkania, żeby trafić do raportu przesyłanego do skarbówki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas