Reklama

Nowy plik JPK: kiedy przy dowodach sprzedaży trzeba stosować znacznik „TP”

Nowy plik JPK z deklaracją wymusza na podmiotach sektora publicznego zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni określanie podmiotów powiązanych.

Aktualizacja: 29.11.2020 12:36 Publikacja: 29.11.2020 08:43

JPK_VAT

JPK_VAT

Foto: AdobeStock

Począwszy od rozliczenia VAT za październik 2020 r. należy przy dowodach sprzedaży stosować znacznik „TP", jeżeli ewidencjonowany w rejestrze dokument dotyczy dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu powiązanego.

Ocena jakie podmioty są powiązane jest w dużej mierze nowym zadaniem dla podatników VAT z sektora publicznego - takich jak gminy, powiaty, związki jednostek samorządu terytorialnego i spółki komunalne. Wynika to w szczególności z faktu, że gminy i powiaty co do zasady nie składają rocznego zeznania CIT, gdyż zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT są one zwolnione z opodatkowania tym podatkiem w odniesieniu do dochodów określonych w przepisach ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (w praktyce w odniesieniu do wszystkich uzyskiwanych dochodów). Z kolei zakłady budżetowe czy spółki komunalne, które rozliczają CIT, nie mają obowiązku przygotowywania dokumentacji cen transferowych z uwagi na niespełnienie wielu warunków wprowadzających ten obowiązek. W konsekwencji, nie było dotychczas podatkowej potrzeby określenia, z kim takie podmioty są powiązane.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Podatki
KSeF nawet dla szewca i kominiarza. Jest rozwiązanie na wypadek awarii systemu
Podatki
Czy podatnik może skutecznie wybrać ryczałt w przelewie? Jest wyrok
Podatki
Wydatki na psychoterapię w kosztach firmy? Skarbówka nie każdemu mówi "nie"
Podatki
Firma, która z własnej kieszeni opłaca grupową polisę OC dla kadry księgowej nie musi potrącać PIT
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Reklama
Reklama
Reklama