Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę gminy, która spierała się z fiskusem o VAT od pieniędzy pozyskanych na inwestycję w odnawialne źródła energii.
Chodziło o zakup i montaż instalacji solarnych na i w budynkach będących własnością jej mieszkańców. Środki na ten projekt częściowo pochodziły z UE, a częściowo od mieszkańców.
Gmina uważała, że do podstawy opodatkowania VAT powinna wliczyć tylko przewidziane w umowach wynagrodzenie netto otrzymane od mieszkańców.
Czytaj także: Jaka stawka VAT na montaż kolektorów słonecznych
Innego zadnia był jednak fiskus. Przypomniał, że zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, łącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. A dla gminy podstawę opodatkowania będzie stanowiła nie tylko suma wynagrodzenia przewidzianego w umowach z mieszkańcami, ale także otrzymanego dofinansowania.
Gmina zaskarżyła interpretację, ale przegrała. WSA zgodził się, że w jej przypadku dofinansowanie bezpośrednio, w sposób zindywidualizowany i policzalny wpływa na cenę poszczególnych usług świadczonych przez nią konkretnym mieszkańcom. A takie dofinansowanie wlicza się do podstawy opodatkowania VAT. Wyrok jest nieprawomocny.
Sygnatura akt: I SA/Lu 28/20