Aktualizacja: 17.10.2019 19:52 Publikacja: 17.10.2019 15:42
Foto: 123RF
Europejski Trybunał rozpatrywał pytanie prejudycjalne Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące warunków opodatkowania eksportu. Sprawa dotyczyła wywozu telefonów komórkowych na Ukrainę. Organy skarbowe zakwestionowały stosowanie zerowej stawki VAT i nakładały zwykłą stawkę, jak dla sprzedaży krajowej. Stwierdziły bowiem, że te towary zostały nabyte nie przez podmioty wykazane na fakturach, lecz przez inne nieustalone podmioty.
Trybunał zwrócił uwagę, że gdy nie ma wątpliwości co do wywozu towarów poza Unię Europejską, a jest on dokonywany w transakcji sprzedaży, należy stosować stawkę zerową.
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych, które przyjął do używania przed 2018 r. To możliwe, choć przepisy się zmieniły. Potwierdza to minister finansów.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności i jeśli wybrała ryczałt w CIT, miała prawo korzystać preferencji dotyczących zatrudnienia.
Pracownik może złożyć donos do urzędu skarbowego na własną firmę i będzie chroniony przepisami o sygnalistach. Ale lepiej uruchomić sprawną wewnętrzną procedurę dla takich osób, nawet jeśli firma nie ma takiego obowiązku.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Firma, która wykorzystuje koniowóz w działalności gospodarczej, może go amortyzować. Odpisy są kosztem uzyskania przychodów, ale tylko do 150 tys. zł. Koniowóz jest bowiem rozliczany tak jak samochód osobowy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Działania „obronne” prezesa TK to reakcja bardzo stonowana. Mogła przecież przybrać postać działania ukierunkowanego na ściganie rzecznika generalnego TSUE za instytucjonalny zamach stanu.
Sprostowanie danych dotyczących tożsamości płciowej nie może być uzależnione od przedstawienia dowodu na okoliczność poddania się zabiegowi chirurgicznemu - taki wniosek płynie z czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.
Krajowa instytucja odpowiedzialna za ubezpieczenia społeczne ma obowiązek angażować się w procedurę dialogu i koncyliacji z innym urzędem, nawet jeśli wydaje się bezsporne, że zagraniczne zaświadczenia A1 jest fałszywe.
Trybunał Konstytucyjny wydał oświadczenie w sprawie wtorkowej opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE. Stwierdził, iż wyrażona ocena jest „rażącym wkroczeniem w wyłączne kompetencje polskiego Trybunału Konstytucyjnego".
Stanowiące bezprecedensową „rebelię” stanowisko przyjęte przez polski Trybunał Konstytucyjny w wyrokach z 14 lipca i 7 października 2021 r. poważnie narusza pierwszeństwo, autonomię i skuteczność prawa Unii - taką odpowiedź przygotował dla Trybunału Sprawiedliwości UE jego rzecznik generalny. Wkrótce TSUE ma rozstrzygać skargę Komisji Europejskiej w tej sprawie.
Zasady równości nie można interpretować jako nakazu stanowienia norm o takiej samej treści dla wszystkich osób – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu ws. skargi na bon turystyczny.
Od rozpętanej przez Putina wojny Rosja, drugi po USA światowy eksporter broni, traci coraz szybciej rynek. Eksport zmniejszył się o połowę, a udział w globalnym zbrojeniowym torcie spadł do 7,8 procent. Hegemonem rynku są Amerykanie. Koncerny z USA zaspokajają 43 proc. światowego popytu na broń, głównie dzięki zamówieniom z Europy. Utrata tego rynku w wyniku działań Donalda Trumpa byłaby dla amerykańskiej zbrojeniówki katastrofalna w skutkach.
Gdy wydawnictwo sprzedaje książki razem z płytą, wysokość stawki VAT zależy od tego, który element tego kompletu jest „ważniejszy” i mógłby być wykorzystywany samodzielnie: książka (5 proc.) czy płyta (23 proc.).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas