Reklama
Rozwiń

Potrącenia wielostronne a VAT

Problem z potrąceniami wielostronnymi został już rozwiązany na gruncie podatku dochodowego. Pora na oficjalne wyjaśnienia na gruncie VAT.

Publikacja: 09.10.2019 07:59

Potrącenia wielostronne a VAT

Foto: 123RF

Gdy grupa wielu firm rozlicza się między sobą i dokonuje potrąceń należności za towary wrażliwe – czy powinna stosować system podzielonej płatności? Gdyby czytać dosłownie przepisy o VAT, można dojść do wniosku, że taki obowiązek istnieje, mimo że potrącenia ze swojej natury odbywają się w ogóle bez użycia kont bankowych.

Wiele wątpliwości wzbudził przepis art. 108a ust. 1d ustawy o VAT, który wejdzie w życie 1 listopada 2019 r. Mówi on o tym, że gdy nastąpią potrącenia między dwoma kontrahentami, nie stosuje się wymogu rozliczeń metodą podzielonej płatności (MPP). Jednak nie przewidziano w tym przepisie potrąceń wielostronnych. Z otrzymanych przez „Rzeczpospolitą" lakonicznych wyjaśnień biura prasowego MF wynika, że chodzi tylko o potrącenia dwustronne. Ustawa o VAT odsyła bowiem do przepisu kodeksu cywilnego, mówiącego tylko o dwustronnych potrąceniach.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?