Aktualizacja: 26.08.2019 02:00 Publikacja: 26.08.2019 02:00
Foto: Adobe Stock
W przypadku części przychodów uzyskiwanych w Polsce przez zagranicznych kontrahentów, to właśnie na polskim podmiocie dokonującym płatności, a nie na zagranicznym kontrahencie, spoczywa obowiązek pobrania tzw. podatku u źródła i odprowadzenia go do urzędu skarbowego. Ustawy o podatkach dochodowych wskazują „podstawowe" stawki podatku, które powinny być zastosowane w poszczególnych przypadkach. Do przychodów tych zastosowanie mają również przepisy umów międzynarodowych (UPO) w zakresie unikania podwójnego opodatkowania lub przepisy szczególne implementujące dyrektywy unijne. To oznacza, że w konkretnych przypadkach stawka podatku może być znacznie niższa od stawki podstawowej lub podatek u źródła w ogóle nie jest pobierany (preferencyjne opodatkowanie u źródła). W takim przypadku zagraniczna rezydencja podatkowa kontrahenta musi być odpowiednio udokumentowana. Co ważne, przepisy wskazują, że należy ją udokumentować certyfikatem rezydencji. A zatem, nawet jeżeli z innych dokumentów, które posiadamy, będzie wynikało, że nasz kontrahent jest rezydentem podatkowy innego kraju, to nie wystarczy, żeby zastosować preferencyjne opodatkowanie u źródła.
W ustawie o akcyzie pojawi się nowa ulga dla samochodów przeznaczonych do testów. Nie będzie integracji kas fiskalnych z terminalami płatniczymi.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Przedsiębiorcy będą mogli częściej korzystać z jednorazowej amortyzacji, a fiskusowi nie będzie już tak łatwo wstrzymać przedawnienia podatku. Skarbówka nie dostanie odsetek, jeśli za długo kontroluje podatnika.
Spółka, której tylko pośrednim jedynym udziałowcem są kościelne osoby prawne, nie ma prawa do zwolnienia w CIT.
Donald Trump wycofuje Stany Zjednoczone z porozumienia o podatku globalnym. Nie oznacza to wywrócenia całego systemu, ale zmiany w obciążeniach tą daniną są możliwe.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Jeśli w ugodzie sądowej pozwany pracodawca i pracownik zgodzili się na zmianę prawną kwalifikacji zwolnienia z pracy z dyscyplinarki na rozwiązanie umowy za porozumieniem, to wypłacone w związku z tym odszkodowanie nie korzysta ze zwolnieniu z PIT.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Spółka może podać jako przyczynę wypowiedzenia umowy o pracy członka zarządu upływ jego kadencji na tym stanowisku, nawet gdy ma to dopiero nastąpić.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z grudnia 2024 r.
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listów poleconych za potwierdzeniem odbioru, ruszył ponoć na dobre z początkiem roku. Dla wielu instytucji publicznych korzystanie z tej formy korespondencji jest od stycznia obowiązkowe. Okazuje się, że z nowego systemu muszą korzystać także spółki komunalne.
Od początku roku spółki komunalne są zobowiązane do korzystania z systemu e-Doręczeń. W ten sposób muszą np. wysyłać wezwania do zapłaty albo korespondencję dotyczącą odcięć wody.
Do odwołania członka zarządu lub całego zarządu spółki komunalnej nowy włodarz gminy musi przekonać radę nadzorczą spółki albo dokonać zmiany jej składu.
Przesłanki tworzenia spółek komunalnych są nieostre. Nie stanowią ograniczenia dla zakresu działalności gospodarczej spółek z udziałem gminy.
Kto chce korzystać z pełnej ulgi podatkowej przy darowiźnie czy spadku, musi dołożyć staranności w zgłoszeniu nabytego majątku. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Przypominamy kadrze zarządzającej, że jednym z warunków mówienia o przestępstwie w ogóle jest niezgodność zachowania sprawcy ze społecznie wypracowanymi regułami ostrożności - piszą adwokaci Konrad Burdziak i Piotr Regulski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas