Aktualizacja: 27.05.2019 06:20 Publikacja: 27.05.2019 06:20
Foto: Adobe Stock
Podatek u źródła pobierany jest przez polskiego podatnika w przypadku wypłaty na rzecz zagranicznych podatników określonych świadczeń – odsetek, należności licencyjnych, usług niematerialnych, dywidend etc. Trzeba pamiętać, że przepisy odnoszące się do podatku zmieniły się w 2019 r. Chodzi tu w szczególności o wymóg należytej staranności.
Czytaj także: CIT: rewolucyjne zmiany w podatku u źródła w 2019 r.
Auta demonstracyjne będą wolne od akcyzy, a sprzedawcy gazu i energii wciąż będą stosowali odwrotne obciążenie VAT – wynika z projektu ustawy, który we wtorek przyjął rząd.
Fiskusowi kilka lat zajmie sprawne nauczenie się narzędzi kontrolnych opartych na nowym systemie raportowania danych o CIT – przewiduje Ernest Frankowski, partner i założyciel firmy IT9 zajmującej się wdrożeniami technologii związanych z rozliczeniami podatków
Wprowadzenie zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców to jedna z obietnic wyborczych partii wchodzących w skład obecnej koalicji. Realizacją tej obietnicy mają być dwa projekty nad którymi prace toczą się w parlamencie. Jakich dokładnie zmian można się spodziewać? Kiedy wejdą w życie? I na jakich etapie jest ich wprowadzanie? Oto najważniejsze fakty na temat nowej firmowej składki zdrowotnej.
Pracownikowi, który korzysta z firmowego roweru, trzeba naliczyć przychód według cen z wypożyczalni. Nie można go zmniejszyć o koszty – uznał fiskus.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Skarbówka potwierdziła w interpretacji, że adwokat może rozliczyć w kosztach dwa rowery, jeden na lato, drugi na zimę. Pod warunkiem, że jeździ nimi do klientów.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Wątpliwości co do zakresu opodatkowania podatkiem u źródła, które zrodziło złe tłumaczenie oficjalnej polskiej wersji umowy ze Szwecją, trzeba było rozstrzygać w oparciu o wersję angielską dokumentu.
Podatek od umowy cywilnej zawartej z MOPSem? Płatnikiem od umów cywilnoprawnych zlecenia i o dzieło jest zawierająca je jednostka budżetowa, np. miejski ośrodek pomocy społecznej, a nie sama gmina.
Pracodawcy, który w terminie odprowadza pracownicze podatki, przysługuje wynagrodzenie. Jego stawka właśnie spadła o połowę.
Program Płatnik wskazuje na błąd w deklaracji osobom korzystającym z Małego ZUS Plus, gdy wpisywana wartość podstawy składek jest mniejsza niż 1080 złotych.
W ostatnim czasie na popularności zyskują różnego rodzaju platformy zakupowe, w ramach których użytkownikom, za dokonane zakupy, przyznawane są punkty. Uzbieranie odpowiedniej ilości punktów uprawnia użytkownika do otrzymania określonej kwoty pieniędzy. Organizator tego typu akcji marketingowej powinien wiedzieć, że wypłata cashbacku – po przekroczeniu pewnego progu kwotowego – spowoduje, że będą ciążyły na nim obowiązki związane z pełnieniem funkcji płatnika PIT.
Zgłoszenie się zagranicznego pracodawcy jako płatnika składek w ZUS nie zobowiązuje go do wypełniania obowiązków płatnika podatku.
Jeżeli wyłącznym kontrahentem spółki zależnej nie jest spółka matka, a ponadto nie została ona powołana w celu uniknięcia opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, to ZUS nie ma podstaw, by przypisać składki spółce matce.
Przy rekrutacji personelu z zagranicy jedną z kart przetargowych dla pracodawcy może być zwolnienie z podatku do 85 528 zł rocznie przez cztery lata. Taką ulgę płatnik stosuje na wniosek podatnika, bez weryfikacji, czy spełnia on ustawowe warunki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas