Reklama
Rozwiń

CIT: wydatki na oprogramowanie w kosztach bez limitu - wyrok WSA

Koszty oprogramowania wykorzystywanego w procesie wytwarzania produktów można rozpoznać w wyniku podatkowym w pełnej wysokości, niezależnie od tego, czy są uwzględnione w ich cenie.

Publikacja: 20.05.2019 05:20

CIT: wydatki na oprogramowanie w kosztach bez limitu - wyrok WSA

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 16 stycznia 2019 r. (I SA/Wr 1097/18).

Podatnik jest spółką kapitałową prowadzącą działalność w zakresie produkcji systemów bezpieczeństwa dla branży motoryzacyjnej (m.in. pasów bezpieczeństwa i poduszek powietrznych). Na potrzeby procesu produkcyjnego podatnik wykorzystuje oprogramowanie, które pozwala m.in. na projektowanie systemów bezpieczeństwa. Podatnik ponosi opłaty z tytułu użytkowania tego oprogramowania. We wniosku o interpretację wskazał, że sposób uwzględnienia kosztu oprogramowania w cenie wyrobów zależy od rodzaju kontrahenta, na rzecz którego zbywane są produkty. W przypadku transakcji z podmiotami powiązanymi, koszty te są elementem bazy kosztowej ustalanej na potrzeby określenia wynagrodzenia należnego podatnikowi. Z kolei w przypadku transakcji z podmiotami niepowiązanymi, cena wyrobów jest ustalana przez centralę grupy kapitałowej, do której należy podatnik. Koszty oprogramowania są więc jedynie pośrednio brane pod uwagę w procesie ustalania ceny wyrobów tak, aby zapewnić podatnikowi określony poziom rentowności.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0