NSA: jeden kontrakt nie może prowadzić do różnych wykładni

Sytuacja, gdy dwie strony tej samej umowy, na tle tego samego stanu faktycznego i prawnego, otrzymują całkowicie przeciwstawne interpretacje indywidualne, to naruszenie zasady prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych.

Publikacja: 08.05.2019 05:50

NSA: jeden kontrakt nie może prowadzić do różnych wykładni

Foto: 123RF

W sprawie chodziło wykładnię przepisów podatkowych w kontekście umowy powierniczej. Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółdzielnia mieszkaniowa. Wyjaśniła, że w latach 2012-2015 przeprowadziła modernizację sieci ciepłowniczych i kotłowni. W związku z tym podpisała umowę powierniczą, dotyczącą pozyskania i sprzedaży tzw. świadectw efektywności energetycznej. Firma zobowiązała się za wynagrodzeniem, w imieniu własnym lecz na jej rachunek, przeprowadzić wszelkie działania w celu pozyskania białych certyfikatów. Za wykonanie czynności powierniczych ustalono procentowe wynagrodzenie od ceny otrzymanej ze sprzedaży świadectw, w stosunku: 70 proc. spółdzielnia, 30 proc. zleceniobiorca. W październiku 2015 r. kontrahent otrzymał świadectwa efektywności energetycznej na zrealizowane przedsięwzięcia. Świadectwa zostały wystawione na powiernika. Dwa miesiące później wygrał przetarg i  sprzedał certyfikaty na giełdzie towarowej. Spółdzielnia wyjaśniła, że po tym została poproszona o wystawienie noty księgowej (bez VAT) w celu sfinalizowania transakcji z umowy powierniczej na całą kwotę uzyskaną ze sprzedaży certyfikatów. Następnie otrzymała fakturę za wynagrodzenie za czynności powiernicze oraz koszty uzyskania i sprzedaży praw majątkowych wynikających z białych certyfikatów, zgodnie z umową powierniczą. Po kompensacie przekazano na jej rachunek bankowy różnicę z rozliczenia transakcji. Spółdzielnia zapytała czy prawidłowo postąpiła, uznając opisaną operację jako czynność niepodlegającą VAT i dokumentując ją notą księgową.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak często polski biznes trafia na celownik skarbówki? Niepokojący raport MDDP
Podatki
Podatki, edukacja i farmacja. To kolejne propozycje zespołu Brzoski
Podatki
Czy przedsiębiorcy mogą poprawiać słuch i wzrok na koszt firmy?
Podatki
Czy pomoc zewnętrznych specjalistów przekreśla prawo do ulgi IP BOX? Jest wyrok
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Podatki
Lekcje boksu i wizyty u dentysty samozatrudnionego można rozliczyć w kosztach