Przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania wydatki na wynajem lokalu, którego potrzebuje do prowadzenia działalności. Może on znajdować się w innym mieście, jeśli tam jest kontrahent, u którego przedsiębiorca musi często przebywać. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Wystąpił o nią przedsiębiorca świadczący usługi pielęgniarskie, a także zarządzania i doradztwa gospodarczego. W szpitalu kieruje zespołem pielęgniarek i położnych. Musi tam dojeżdżać ok. 100 km. Usługi wymagają od niego dyspozycyjności od rana do wieczora. Codzienne przejazdy autem są zaś uciążliwe. Wynajął więc mieszkanie w miejscowości, w której znajduje się szpital. Argumentował, że przyniesie mu to oszczędności, bo nie musi płacić za hotel, paliwo i naprawy samochodu wynikające z jego intensywnego używania.
W wynajętym mieszkaniu przedsiębiorca spędza trzy–pięć dni w tygodniu. Czasem musi zostać na weekend. Lokal służy mu jako miejsce zakwaterowania niezwiązane z potrzebami osobistymi. Co miesiąc dostaje fakturę za wynajem. Czy może ją wpisać do księgi przychodów i rozchodów jako podatkowy koszt? Uważa, że tak. Wynajęcie lokalu pozwala mu reagować szybko na potrzeby kontrahenta. Gdyby musiał dojeżdżać, nie dałby rady wykonywać należycie obowiązków. Z pewnością wpłynęłoby to na wysokość jego zarobków z działalności.
Wydatek jest więc poniesiony w celu zabezpieczenia źródła przychodów. Podobnie jest z opłatami za media, które także chce zaliczyć do podatkowych kosztów.
Fiskus się z tym zgodził. Przyznał, że skoro czynsz i opłaty za media są związane z działalnością gospodarczą, to można je rozliczyć w kosztach.
Skarbówka zastrzegła jedynie, że dowody poniesienia wydatków nie mogą się ograniczać do faktur i rachunków. Niezbędne są też dowody świadczące o wykonywaniu usług wymagających pobytu w miejscowości, w której przedsiębiorca wynajął mieszkanie.
Przypomnijmy, że kilka lat temu zdarzały się w podobnych sprawach niekorzystne dla podatników interpretacje. W jednej skarbówka stwierdziła, że opłata za najem mieszkania to wydatek osobisty ponoszony w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Do takiej konkluzji doszła, rozpatrując sprawę informatyka, który musiał świadczyć usługi w siedzibie kontrahenta oddalonej o 230 km od jego miejsca zamieszkania. Tej interpretacji nie ma już jednak w internetowej bazie Ministerstwa Finansów.
numer interpretacji: 0115-KDIT3.4011. 454.2018.1.AK