Rodzinne darowizny są zwolnione z podatku. Jeśli jednak nie spełnimy warunków zwolnienia i zapłacimy daninę na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn, mamy prawo, zgodnie z ustawą o PIT, do rozliczenia otrzymanej rzeczy w kosztach firmy. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpiła o nią prawniczka prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. W czerwcu dostała od matki samochód osobowy. Chce go wykorzystywać w swojej firmie jako środek trwały. Wyceniła pojazd na podstawie informacji z branżowych portali i zamierza go amortyzować, zaliczając odpisy do podatkowych kosztów.
Czy przepisy na to pozwalają? Przypomnijmy, że art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a ustawy o PIT zakazuje rozliczania w kosztach darowanego majątku, którego nabycie było zwolnione z podatku od spadków i darowizn (chyba że darczyńca dokonywał od niego odpisów amortyzacyjnych). Prawniczka zastrzegła jednak we wniosku o interpretację, że nie zgłosiła jeszcze darowizny do urzędu skarbowego i prawdopodobnie nie skorzysta ze zwolnienia od podatku. Zgodnie bowiem z ustawą o podatku od spadków i darowizn warunkiem zwolnienia jest zgłoszenie darowizny w ciągu sześciu miesięcy.
Co na to fiskus? Przyznał, że jeśli kobieta nie zgłosi darowizny przez sześć miesięcy, to straci prawo do zwolnienia z podatku. Będzie więc musiała zapłacić daninę na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a ustawy o PIT, nie dotyczy jej jednak zakaz zaliczania odpisów amortyzacyjnych do kosztów.
Reasumując, jeśli prawniczka zapłaci podatek od otrzymanej darowizny, może rozliczyć samochód w kosztach uzyskania przychodów.
Przypomnijmy, że przepisy dotyczące rozliczania darowanego, a także odziedziczonego majątku w kosztach zostały zmienione 1 stycznia, a następnie 19 lipca 2018 r. O związanych z nimi wątpliwościach pisaliśmy wielokrotnie na łamach „Rzeczpospolitej", np. 11 września.
numer interpretacji: 0114-KDIP3-1.4011. 368.2018.9.AM