PIT: kontrakt menedżerski nie wyklucza stawki liniowej

W relacjach ze spółką przedsiębiorca może działać w dwóch rolach, tzn. jako doradca na podstawie umowy o świadczenie usług oraz jako dyrektor na podstawie kontraktu menedżerskiego. Przychody uzyskiwane z tych umów mogą być zaliczane do różnych źródeł i podlegać odmiennym zasadom opodatkowania.

Publikacja: 22.10.2018 02:00

PIT: kontrakt menedżerski nie wyklucza stawki liniowej

Foto: 123RF

Takie stanowisko wyraził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 23 lutego 2018 r. (0114-KDIP3-1.4011.21.2018.1.IF).

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, świadcząc usługi doradcze i konsultingowe na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie umowy o świadczenie usług. Usługi te obejmują w szczególności doradztwo i konsulting w zakresie projektów wdrożenia produktów, wykonywanie dokumentacji i analiz komercyjnych dotyczących możliwości i wdrożenia produktów oraz opracowywanie ofert handlowych i pozyskiwanie klientów na produkty spółki. Z uwagi na to, że wnioskodawca ponosi przy tym odpowiedzialność na zasadach ogólnych oraz nie posiada uprawnień do składania oświadczeń woli w imieniu spółki, można przyjąć, że nie działa na rachunek i ryzyko spółki oraz nie podejmuje wiążących decyzji. Umowa zawarta przez wnioskodawcę ze spółką z o.o. nie ma zatem charakteru kontraktu menedżerskiego, umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem ani umowy o podobnym charakterze.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama