Kupujący, który wykazuje w JPK VAT dostawę towarów lub świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca:
- w części sprzedażowej wypełnia odpowiednio pola: K 34 – kwota netto i K 35 – VAT,
- po obydwu stronach, tj. zarówno w części sprzedażowej, jak i zakupowej, wpisuje dane swojego kontrahenta, jako rzeczywistej strony transakcji i wystawcy konkretnej faktury. W polach obowiązkowych wskazuje: NIP, nazwę i adres kontrahenta oraz numer dowodu sprzedaży wystawionego przez tego kontrahenta.
Czytaj także: Zawieszona firma też może złożyć JPK
Wprowadzanie do JPK VAT danych z faktur
Podczas wypełniania informacji JPK VAT należy zwrócić szczególną uwagę na wpisywanie poprawnych danych w polach, które odnoszą się do numeru i daty wystawienia faktury oraz numeru identyfikacji podatkowej (NIP) kontrahenta:
- w polach „DowodSprzedazy", „DowodZakupu" należy wprowadzić cały numer dowodu sprzedaży. Dla konkretnej faktury u dostawcy jak i u nabywcy powinien być to ten sam numer faktury,
- w polu „DataWystawienia" – dostawca wskazuje datę wystawienia dowodu sprzedaży, natomiast w polu „DataZakupu" nabywca wskazuje datę wystawienia dowodu zakupu. Dla konkretnej faktury „DataZakupu" wykazana w JPK VAT nabywcy musi być zgodna z datą, która jest wykazana w polu „DataWystawienia" w JPK VAT dostawcy, \
- w polach „NrKontrahenta" jak i „NrDostawcy" należy wpisać dokładny numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej. W przypadkach, w których zgodnie z ustawą podanie numeru nie jest wymagane, należy wpisać „brak".