Reklama
Rozwiń

Racjonalna redukcja części działalności do rozliczenia w CIT

Wynagrodzenie za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu i umowy o współpracy, które ma zminimalizować straty, może być kosztem podatkowym.

Publikacja: 13.06.2018 05:40

Racjonalna redukcja części działalności do rozliczenia w CIT

Foto: Adobe Stock

O wydanie interpretacji wystąpił producent kotłów i urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. W 2007 r. spółka podjęła decyzję o otwarciu nowego wydziału produkcyjnego i w tym celu zawarła z podmiotem zewnętrznym umowę najmu hali produkcyjnej, zaplecza socjalnego i placu składowego. Podpisała też umowę o współpracy, na podstawie której na jej rzecz miały być realizowane usługi obróbki mechanicznej elementów produkowanych w nowo otwieranym wydziale. Oba kontrakty zawarto na czas określony, ale przewidywały one możliwość wcześniejszego ich wypowiedzenia z zachowaniem dziewięciomiesięcznego okresu wypowiedzenia w określonych okolicznościach. Kryzys gospodarczy spowodował jednak spadek zamówień i wymusił częściową zmianę planów biznesowych spółki. W 2011 r. doszła do wniosku, że dalsze utrzymywanie wydziału produkcyjnego byłoby nieefektywne i podjęła działania zmierzające do modyfikacji zawartych umów. Negocjacje skończyły się fiaskiem, więc zdecydowała się na ich wypowiedzenie z przyczyn ekonomicznych.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?