Kiedy koszty osobowe powiększają wartość początkową składnika majątku

Decydującym kryterium pozwalającym zakwalifikować wynagrodzenia i inne wydatki pracownicze do wartości początkowej wytwarzanego środka trwałego jest stopień powiązania tych osób z inwestycją.

Publikacja: 14.05.2018 02:00

Kiedy koszty osobowe powiększają wartość początkową składnika majątku

Foto: 123RF

W razie wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie za jego wartość początkową uważa się co do zasady koszt wytworzenia (art. 16g ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT i art. 22g ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT). Wielu podatników zastanawia się przy tym jak zakwalifikować wynagrodzenia osób, które bezpośrednio przyczyniły się do wytworzenia danego składnika majątku, tzn. czy należy je uwzględnić w wartości początkowej tego środka trwałego. Kosztem wytworzenia jest natomiast wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się jednak:

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Reklama
Reklama