Reklama
Rozwiń

System numeracji podatkowej w księdze przychodów i rozchodów

Każdy przedsiębiorca ustala własny system numeracji w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Musi jednak pamiętać, aby wpisywane pozycje miały nadawane kolejne numery, które nie mogą się powtarzać.

Publikacja: 16.04.2018 06:00

System numeracji podatkowej w księdze przychodów i rozchodów

Foto: Adobe Stock

Przedsiębiorca wdrożył w swojej firmie system archiwizowania i obiegu dokumentów w formie elektronicznej (przy użyciu specjalnego programu komputerowego). Dokumenty otrzymywane przez przedsiębiorcę w formie papierowej są skanowane i zapisywane w formacie TIF, PDF lub JPG, co uniemożliwia zmianę zawartych na nich danych. Elektroniczny dokument otrzymuje unikatowy numer, który jest trwale powiązany z podatkową księgą przychodów i rozchodów. Księga także jest przechowywana w formie elektronicznej. Unikatowy numer jest widoczny zarówno na dokumencie, jak i w podatkowej księdze. Dokumenty elektroniczne są przechowywane w sposób, który zapewnia ich szybkie odszukanie, co w razie kontroli umożliwi ich przekazanie na żądanie organów podatkowych i organów kontroli skarbowej. Każdy dokument księgowy jest skanowany i od razu program nadaje mu unikatowy numer, który widnieje na dokumencie. Skanowane są także inne dokumenty, m.in. deklaracje VAT-7 czy potwierdzenia przelewów. Im też system nadaje kolejne numery. Czy tak prowadzona numeracja dokumentów spełnia warunki dotyczące prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem