Aktualizacja: 16.04.2018 06:10 Publikacja: 16.04.2018 06:10
Foto: Adobe Stock
Podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych ma prawo odliczyć od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Istota ulgi (jej sedno) jest opisane w słowniczkach ustawowych odpowiednio w art. 5a pkt 38, 39 i 40 ustawy o PIT i w art. 4a pkt 26, 27 i 28 ustawy o CIT. Ulga została określona w sposób bardzo szeroki. Szczególnie korzystnie zostały zdefiniowane prace rozwojowe, przez które ustawodawca rozumie nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany.
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych, które przyjął do używania przed 2018 r. To możliwe, choć przepisy się zmieniły. Potwierdza to minister finansów.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności i jeśli wybrała ryczałt w CIT, miała prawo korzystać preferencji dotyczących zatrudnienia.
Pracownik może złożyć donos do urzędu skarbowego na własną firmę i będzie chroniony przepisami o sygnalistach. Ale lepiej uruchomić sprawną wewnętrzną procedurę dla takich osób, nawet jeśli firma nie ma takiego obowiązku.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Firma, która wykorzystuje koniowóz w działalności gospodarczej, może go amortyzować. Odpisy są kosztem uzyskania przychodów, ale tylko do 150 tys. zł. Koniowóz jest bowiem rozliczany tak jak samochód osobowy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W związku ze zbliżającym się rozliczeniem podatku dochodowego PIT i CIT za rok 2024 warto się zastanowić, jak obniżyć swój podatek do zapłaty. Oszczędności można uzyskać poprzez skorzystanie z ulg podatkowych.
Wolne od podatku są dochody z wynajmu nie więcej niż pięciu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych znajdujących się na wsi w gospodarstwie rolnym, osobom będącym na wypoczynku. Gdy turysta prowadzi działalność, rolnik nie skorzysta ze zwolnienia z PIT.
W zeznaniu przygotowanym przez fiskusa w Twój e-PIT jest wykazana przysługująca rodzicowi ulga na dzieci. Jeśli jednak odliczenie jest większe niż podatek, rodzic musi sam wpisać kwotę dodatkowego zwrotu. Inaczej część ulgi przepadnie.
Ponad połowa badanych deklaruje, że gdyby miała wybór, zrezygnowałaby z obowiązkowej składki zdrowotnej i samodzielnie finansowała leczenie. To dlatego, że za leczenie często płacimy podwójnie: na NFZ i prywatnie. Ale NFZ jest kluczowy – zastrzegają eksperci.
• Co z miejscem parkingowym w kosztach firmy? Odpowiedź Ministerstwa Finansów • NSA: co jest kosztem podatkowym youtubera, który zarabia na reklamach • NSA roztrzygnął jeden z pierwszych sporów o ulgę dla młodych • Czy przedsiębiorca, który ma mobilne biuro w przyczepie kempingowej, odliczy VAT z faktur na jej zakup? • Nowy pomysł zespołu Rafała Brzoski dla małych firm. „Absolutna rewolucja" • Papierowe paragony odejdą do lamusa? Nowe propozycje deregulacji • Ważne terminy na ten tydzień
Jeśli wynagrodzenie z umów zlecenia łączy się z przenoszeniem praw autorskich na zleceniodawcę i rozliczeniem 50 proc. kosztów, to nie ma do nich zastosowania tzw. ulga dla młodych.
Ulga na dziecko, zwana również ulgą prorodzinną, przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym oraz rodzicom zastępczym. Aby móc z niej skorzystać, trzeba jednak spełnić pewne warunki, a jeden z nich dotyczy limitu osiąganych dochodów.
Mimo że z ulgi IP Box można korzystać już od kilku lat wykładnia niektórych związanych z nią przepisów ciągle budzi wątpliwości podatników. Jednym z takich spornych zagadnień jest prowadzenie ewidencji rachunkowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas