Organizacja podróży i pobytu całej rodziny przedsiębiorcy w podobnych pod względem świadczonej przez podatnika usługi obiektach turystycznych w celu przetestowania konkurencyjnej oferty to wydatki o charakterze osobistym. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 19 grudnia 2017 r. (0114-KDIP3-1.4011.327. 2017.2.ES).
Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwrócił się podatnik prowadzący z żoną gospodarstwo agroturystyczne. Głównymi odbiorcami świadczonych przez niego usług są rodziny z dziećmi. Aby zapewnić atrakcyjność swojej oferty przedsiębiorca monitoruje działalność konkurencyjnych podmiotów oraz wprowadza u siebie nowe udogodnienia i atrakcje.
Przedsiębiorca ma czworo dzieci. Uważał, że zapewnienie podczas wakacji odpowiednich atrakcji i aktywnego wypoczynku jego dzieciom, stosownie do wieku, pozwala w pełni przetestować i ocenić inne, konkurencyjne ośrodki. Osobiście można sprawdzić wyposażenie, oferowane atrakcje, obsługę klienta. Śledzenie ofert i recenzji na stronach internetowych poszczególnych obiektów nie pozwala na dogłębne rozeznanie rynku. Przedsiębiorca przekonywał, że może to zapewnić tylko wizytacja na miejscu. Dlatego zamierza spędzić wraz z rodziną po 2–3 dni w wybranych, konkurencyjnych ośrodkach turystycznych, w kraju lub za granicą. Zapytał, czy wydatki na wyjazd może uwzględnić w kosztach prowadzonej działalności gospodarczej w ramach przetestowania konkurencyjnej oferty.
Organ się nie zgodził...
Fiskus odmówił prawa do kosztów. Przypomniał, że aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, musi spełniać następujące warunki:
- został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (kosztem uzyskania przychodu podatnika nie są wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż on sam),
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
- został właściwie udokumentowany,
- nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
To, że określony wydatek nie jest wymieniony w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, czyli katalogu wydatków nieuznawanych za koszty podatkowe – tak jest w analizowanej sprawie – nie może przesądzać automatycznie o możliwości uwzględnienia tego wydatku przy ustalaniu podstawy opodatkowania. Konieczne jest jeszcze wykazanie związku ponoszonych kosztów z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą oraz uzyskiwanym z tej działalności przychodem.
Kosztami uzyskania przychodów w działalności gospodarczej są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z tą działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie i zachowanie ich źródła.
Możliwość kwalifikowania konkretnego wydatku jako kosztu uzyskania przychodu jest więc uzależniona od rzetelnej i całościowej oceny tego, czy w świetle wszystkich występujących w sprawie okoliczności, przy zachowaniu należytej staranności, podatnik w momencie ponoszenia wydatku mógł i powinien wiedzieć, że wydatek ten przyczyni się do powstania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu. Obowiązek wykazania związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu ciąży na podatniku i należy go ustalać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku.
Wydatki związane z organizacją podróży i pobytem całej rodziny przedsiębiorcy w podobnych pod względem świadczonej przez podatnika usługi obiektach turystycznych, gdzie przebywać będą w celu przetestowania konkurencyjnej oferty, mają charakter osobisty.
... ze względu na osobisty charakter nakładów
Fiskus uznał, że wydatki te realizują przede wszystkim prywatne potrzeby przedsiębiorcy i jego rodziny (wypoczynek, relaks, rozrywka, wspólne spędzanie czasu). Dlatego nie ma podstaw do uznania, że wydatki te zostaną poniesione w celu faktycznego osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła tego przychodu. Zdaniem organu podatnik, jako profesjonalista w swojej dziedzinie, jest w stanie prawidłowo przeanalizować konkurencyjne oferty wykorzystując w tym celu własne doświadczenie. Przychód przedsiębiorcy nie powstanie w efekcie pobytu przedsiębiorcy z rodziną w konkurencyjnych obiektach turystycznych, ale dopiero po wprowadzeniu określonych atrakcji dla wypoczywających we własnej działalności. Opisane wydatki nie mogą pozostawać w jakimkolwiek związku z działaniem, które można by uznać za ukierunkowane na osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów z prowadzonego gospodarstwa agroturystycznego. ?
—Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy