Przyszłość sprawozdawczości ESG: dyrektywa CSRD

Dyrektywa CSRD zmieni zupełnie obraz przedsiębiorstw. Wymusi ona raportowanie danych, które precyzyjnie pokażą, jak działalność firmy wpływa na klimat, społeczeństwo, a także jak w jej ramach działa ład korporacyjny. Co ważne, dzięki odpowiednim standardom raportowania dane te będą porównywalne.

Publikacja: 05.02.2024 00:10

Przyszłość sprawozdawczości ESG: dyrektywa CSRD

Foto: Miha Creative

W stuleciu informacji i technologii sprawozdawczość spółek podlega ciągłym przeobrażeniom. Dzisiejsze ramy sprawozdawczości okazują się niedoskonałe. Nie pozwalają na porównywanie informacji dotyczących spółek i tym samym utrudniają procesy decyzyjne. Jest to jeden z kluczowych powodów przyjęcia przez Unię Europejską dyrektywy CSRD (z j. ang. Corporate Sustainability Reporting Directive), która rozwija sprawozdawczość przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Jej podstawowym celem jest zapewnienie publicznie dostępnej informacji na temat wpływu przedsiębiorstw na ludzi i środowisko oraz na temat ryzyk, jakie kwestie zrównoważonego rozwoju stwarzają dla przedsiębiorstw. Dzięki dyrektywie odbiorcy sprawozdawczości przedsiębiorstw w całej Unii Europejskiej (UE), np. instytucje finansowe czy interesariusze firm, zyskają dostęp do istotnych, wiarygodnych i porównywalnych danych. Tym samym dyrektywa umożliwia wdrożenie koncepcji „zrównoważonych finansów” w Unii.

Pozostało 92% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Reforma podatku od nieruchomości: co nas czeka od 2025?
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
8,5 proc. ryczałtu dla menedżera na B2B? To możliwe
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Wakacje składkowe: Nowa ulga dla przedsiębiorców od listopada
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
JPK CIT: Rewolucja podatkowa od 2025 roku
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Nie ma pełnej swobody w rozwiązaniu umowy próbnej