Aktualizacja: 24.11.2024 21:14 Publikacja: 27.06.2024 10:32
Foto: Adobe stock
Obejmuje on przede wszystkim wymogi dotyczące ujawniania informacji, które związane są z wpływem danej jednostki na siedliska lądowe, słodkowodne i morskie, ekosystemy oraz populacje powiązanych gatunków fauny i flory. Pod uwagę brana jest różnorodność w obrębie gatunków, między gatunkami i ekosystemami oraz ich wzajemne relacje np. ze społecznościami dotkniętymi wpływem.
Bioróżnorodność najprościej definiowana jest jako zróżnicowanie życia na naszej planecie we wszystkich jego formach. Zdrowe ekosystemy są kluczowym źródłem żywności, tlenu lub zasobów naturalnych, ekosystemy o stabilnej kondycji lepiej reagują na zakłócenia towarzyszące na przykład zmianom klimatu. Działalność gospodarcza i procesy urbanizacyjne prowadzą do coraz szybszego zanikania cennych i rodzimych gatunków roślin i zwierząt. W następstwie tego głównymi i bezpośrednimi czynnikami, które powodują zmiany w zakresie różnorodności biologicznej i ekosystemów są (oprócz wspomnianych zmian klimatu): zmiana sposobu użytkowania gruntów, wody słodkiej i mórz, bezpośrednia eksploatacja, wprowadzanie inwazyjnych gatunków obcych, zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby.
Już od 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie istotne zmiany w opodatkowaniu nieruchomości.
Przedsiębiorcy świadczący usługi menedżerskie na kontraktach B2B mogą skorzystać z niższej stawki ryczałtu wynoszącej 8,5 proc.
Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z „wakacji składkowych”, czyli zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.
Już od 2025 roku duże firmy i podatkowe grupy kapitałowe będą musiały raportować JPK CIT.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Pracodawca nie ma obowiązku podawać przyczyny wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny. Sąd pracy może jednak ją badać z punktu widzenia zasad współżycia społecznego czy dyskryminacji.
Koalicja 55 grup klimatycznych oraz 42 cenionych naukowców i ekspertów ds. klimatu podpisała list otwarty, w którym wzywa kraje do walki z dezinformacją klimatyczną. „Nie możemy pozwolić, aby kłamstwa osłabiły działania na rzecz klimatu i utrudniły postęp” – czytamy w liście.
Ma powstać elektroniczny system, w którym gromadzone będą informacje o polowaniach - zapowiada resort klimatu. Dostęp do niego będzie miał każdy, kto chce w bezpieczny sposób i nie narażając się na odpowiedzialność karną, odwiedzić las.
Zwiększanie atrakcyjności turystycznej, wykorzystanie potencjału kulturowego i środowiskowego oraz dostosowanie do zmian klimatu – tego typu projekty będą mogły realizować wybrane miasta w woj. świętokrzyskim.
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
Ftalan, który jest wielu sztucznych tworzywach, farbach i klejach, ma dramatyczny wpływ na zdrowie i reprodukcję żywych organizmów. Naukowcy odkryli, że powoduje pęknięcia w niciach DNA, co prowadzi nawet do śmierci komórki.
Gminy, podległe im jednostki, organizacje, spółdzielnie – te i inne podmioty mogą składać wnioski o dofinansowanie na działania pomagające w przygotowaniu się na zmiany klimatu w woj. opolskim
Co roku o Pałac Kultury i Nauki rozbija się co najmniej 500 słonek. Pomalowanie go na różowo będzie znacznie efektywniejszym sposobem ochrony ptaków niż zakazanie polowania - mówi prof. Henryk Okarma z UJ, przedstawiciel środowiska myśliwych w zespole ds. reformy łowiectwa.
Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargę o stwierdzenie nieważności nowelizacji unijnego rozporządzenia, które ograniczyło możliwość wykorzystywania amunicji śrutowej o wysokiej zawartości ołowiu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas