ESRS E4 – Różnorodność biologiczna i ekosystemy

Europejskie standardy raportowania zrównoważonego rozwoju w zakresie środowiska opisane są w pięciu standardach tematycznych. Standard ESRS E4 poświęcony jest różnorodności biologicznej i ekosystemom.

Publikacja: 27.06.2024 10:32

ESRS E4 – Różnorodność biologiczna i ekosystemy

Foto: Adobe stock

Obejmuje on przede wszystkim wymogi dotyczące ujawniania informacji, które związane są z wpływem danej jednostki na siedliska lądowe, słodkowodne i morskie, ekosystemy oraz populacje powiązanych gatunków fauny i flory. Pod uwagę brana jest różnorodność w obrębie gatunków, między gatunkami i ekosystemami oraz ich wzajemne relacje np. ze społecznościami dotkniętymi wpływem.

Bioróżnorodność najprościej definiowana jest jako zróżnicowanie życia na naszej planecie we wszystkich jego formach. Zdrowe ekosystemy są kluczowym źródłem żywności, tlenu lub zasobów naturalnych, ekosystemy o stabilnej kondycji lepiej reagują na zakłócenia towarzyszące na przykład zmianom klimatu. Działalność gospodarcza i procesy urbanizacyjne prowadzą do coraz szybszego zanikania cennych i rodzimych gatunków roślin i zwierząt. W następstwie tego głównymi i bezpośrednimi czynnikami, które powodują zmiany w zakresie różnorodności biologicznej i ekosystemów są (oprócz wspomnianych zmian klimatu): zmiana sposobu użytkowania gruntów, wody słodkiej i mórz, bezpośrednia eksploatacja, wprowadzanie inwazyjnych gatunków obcych, zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby.

Pozostało 92% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Reforma podatku od nieruchomości: co nas czeka od 2025?
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
8,5 proc. ryczałtu dla menedżera na B2B? To możliwe
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Wakacje składkowe: Nowa ulga dla przedsiębiorców od listopada
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
JPK CIT: Rewolucja podatkowa od 2025 roku
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Poradniki Rzeczpospolitej Prawo
Nie ma pełnej swobody w rozwiązaniu umowy próbnej