Aktualizacja: 19.03.2025 23:21 Publikacja: 16.10.2024 14:00
Lesław Wiatrowski, Prezes Wielkopolskiego Zrzeszenia Handlu i Usług
Foto: tv.rp.pl
Wiatrowski zwrócił uwagę na wciąż wysokie podatki, koszty pracy, zbyt wiele obowiązków biurokratycznych oraz trudności z pozyskiwaniem nowych pracowników. Tych problemów nie udało się dotąd rozwiązać- oceniał.
Zdaniem prezesa problem polega na tym że decyzje o naszych firmach podejmują ludzie, którzy nie maja żadnego doświadczenia, bo nigdy ich nie prowadzili. - Przepisy powstają na zasadzie - że tak mi się wydaje, nie jest to poparte żadnym doświadczeniem – wskazywał. Dodając, że nikt nie rozmawia z przedsiębiorcami, a każda branża ma swoją specyfikę i swoje potrzeby. To jest dość skomplikowana sprawa, dlatego stały dialog rządu, urzędników z biznesem przy tworzeniu nowych regulacji dla nich jest niezbędny – stwierdził w rozmowie Wiatrowski.
Wartość rynku zamówień publicznych sięgnęła 280 mld zł w 2023 r. i ciągle rośnie. Uczestniczy w nim około 30 tys. zamawiających. – To ogromna skala – powiedziała Agnieszka Olszewska, prezes Urzędu Zamówień Publicznych, która była gościem Tomasza Pietrygi w programie „Prawo dla profesjonalistów”.
Czy deregulacja przyniesie realne korzyści? Jaką rolę w tym procesie odegra Rafał Brzoska? Prof. Elżbieta Chojna-Duch ocenia plany rządu i wskazuje kluczowe wyzwania związane z eliminacją barier prawnych.
Prawnicy od lat dyskutują o zaletach mediacji i pomysłach na jej upowszechnienie. Co zrobić, by wreszcie nastąpił przełom? O tym mówi Patrycja Starczewska, radczyni prawna z kancelarii Clyde & Co.
To nie jest ustawa, która ma na celu ochronę praw konsumentów czy banków. To ustawa, która ma przywrócić rzeczywiste prawo do sądu obywatelom – podkreśla dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska z Ministerstwa Sprawiedliwości.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie „Rzecz o Prawie” był prof. Konrad Raczkowski ekonomista z UKSW, Centrum Gospodarki Światowej oraz członek Związku Rzemiosła Polskiego, który ocenił sytuację geopolityczną wokół Ukrainy po nagłym zwrocie administracji Donalda Trumpa.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Planowana przez rząd deregulacja przepisów stanowiących bariery dla przedsiębiorców powinna być szersza – stwierdził Wojciech Safian, Doradca Podatkowy, gość magazynu „Rzecz o Prawie” Tomasza Pietrygi.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Polskie małe i średnie firmy liczą na wsparcie banków w rozwoju – wynika z najnowszego raportu „Potrzeby w zakresie bankowości małych i średnich przedsiębiorstw, grudzień 2024” stworzonego przez zespół Visa Consulting & Analytics.
Leasing zwrotny ruchomości to dwie osobne transakcje. Zbycie przez korzystającego na rzecz finansującego takiej ruchomości podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów.
Usługa Twój e-PIT, umożliwiająca złożenie rocznej deklaracji podatkowej online, jest dużym ułatwieniem dla podatników. W wielu przypadkach wystarczy tylko zaakceptować gotowe zeznanie. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawiera ono większości dostępnych ulg. Aby z nich skorzystać, należy je samodzielnie dopisać.
Do uwolnienia się od podatkowego długu spółki nie wystarczy wskazanie jakiegokolwiek jej mienia. Ma to być realny majątek, pozwalający na skuteczną egzekucję w znacznej części.
Ustawodawca nie przewidział zwolnienia od podatku VAT dla odpłatnego udostępniania budynków.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości (PON) m.in. zmieniła się definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. W poniedziałek 24 marca zapraszamy na bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej", w którym eksperci wyjaśnią wszystko, co trzeba wiedzieć o PON.
Saszetki nikotynowe i urządzenia do podgrzewania tytoniu będą podlegały akcyzie. Jednak tryb prac nad ustawą może budzić wątpliwości w świetle prawa unijnego.
Umowa z fiskusem rozwiewająca nieporozumienia co do faktów, roczny limit czasu kontroli skarbowej a także możliwość zmiany formy opodatkowania małych firm w trakcie roku – to kolejne podatkowe propozycje zespołu Rafała Brzoski.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas