Aktualizacja: 15.03.2025 14:30 Publikacja: 12.02.2025 14:00
Rafał Dutkiewicz, prezes Pracodawców RP
Foto: tvrp.pl
Dutkiewicz odniósł się m.in. do zapowiedzi deregulacji i usuwania barier dla biznesu. Jego zdaniem jedna z nich ma charakter mentalny. Podczas poniedziałkowego spotkania została przełamana, ponieważ padła bardzo mocna deklaracja ze strony premiera o otwarciu na polski biznes oraz o tworzeniu klimatu dla przedsiębiorczości.
Prezes Pracodawców RP wymienił także bariery natury prawnej, które utrudniają prowadzenie biznesu. Dotyczą one m.in. regulacji, które mają wpływ na koszty energii. Problemem są też przewlekłe kontrole skarbowe, którymi nękani są przedsiębiorcy. – Chciałem zaapelować, aby okres 5 lat, o którym mówił minister Domański, a który jest okresem ustawowym, był okresem, po którym nie ma żadnych wyjątków. To oznacza, że jeżeli w ciągu 5 lat nie postawi się zarzutów, sprawa zostaje całkowicie zamknięta — powiedział Dutkiewicz.
Prawnicy od lat dyskutują o zaletach mediacji i pomysłach na jej upowszechnienie. Co zrobić, by wreszcie nastąpił przełom? O tym mówi Patrycja Starczewska, radczyni prawna z kancelarii Clyde & Co.
To nie jest ustawa, która ma na celu ochronę praw konsumentów czy banków. To ustawa, która ma przywrócić rzeczywiste prawo do sądu obywatelom – podkreśla dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska z Ministerstwa Sprawiedliwości.
Gościem Tomasza Pietrygi w magazynie „Rzecz o Prawie” był prof. Konrad Raczkowski ekonomista z UKSW, Centrum Gospodarki Światowej oraz członek Związku Rzemiosła Polskiego, który ocenił sytuację geopolityczną wokół Ukrainy po nagłym zwrocie administracji Donalda Trumpa.
Planowana przez rząd deregulacja przepisów stanowiących bariery dla przedsiębiorców powinna być szersza – stwierdził Wojciech Safian, Doradca Podatkowy, gość magazynu „Rzecz o Prawie” Tomasza Pietrygi.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Jeśli chcemy odseparować prokuraturę od świata polityki, wybór prokuratora generalnego powinien następować większością kwalifikowaną, a nie zwykłą większością sejmową – uważa Jacek Skała, przewodniczący prokuratorskiego związku zawodowego.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Dziś ludzie łatwiej niż kiedyś decydują się na rozwód. Rzadziej walczą o utrzymanie małżeństwa, ale zdarzają się pary, które przychodzą po poradę w sprawie rozwodu, a ostatecznie pozostają w swoich związkach, naprawiają to, co popsute - mówi adwokat Anna Czepkowska-Rutkowska.
Na L4 Polacy nie tylko chorują - to fakt znany od lat. Zwolnienie lekarskie często jest traktowane jak dodatkowy urlop lub okazja do dorobienia. Oto najciekawsze nadużycia "chorych" rodaków.
Co roku przy składaniu rocznych rozliczeń podatkowych na mniejszą lub większą skalę wraca temat kwoty wolnej od podatku. Jej stosowanie jest korzystne dla podatników. Im wyższa kwota wolna, tym mocniej obniża ona podatek, jaki mamy do zapłacenia. Jaka jest aktualna wysokość kwoty wolnej w Polsce? Czym ona tak naprawdę jest?
Podatnik, który ma zaległość z rocznego PIT i spłaca ją za zgodą fiskusa w ratach, nie przekaże swojego 1,5 proc. wybranej organizacji pożytku publicznego.
Rok po zapowiedzi wprowadzenia Karty Praw Podatnika takiego dokumentu wciąż nie ma. Czy prawa podatników są przestrzegane? Różnie z tym bywa.
Koalicja kilkunastu najważniejszych firm i organizacji amerykańskiej branży lotniczej apeluje do Donalda Trumpa, aby ze swoich regulacyjnych zmian wyłączył ten rynek. Ostrzega przed poważnymi konsekwencjami.
PiS nie dostrzega sygnałów o możliwym resetowaniu relacji USA-Rosja, trwając w bezwarunkowym sojuszu z Ameryką. Jednocześnie walcząc o jednomyślność, wspiera Węgry, które dziś blokują bardziej antyrosyjską politykę UE.
Kilku rosyjskich bogaczy zostało wykreślonych z listy sankcyjnej Unii Europejskiej. Wciąż jest na niej jednak prawie 2400 osób i firm z Rosji. W tym oligarcha Michaił Fridman, którego usunięcie z listy stanowiło główny element kolejnego szantażu Węgier wobec UE.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas