Aktualizacja: 12.02.2025 16:44 Publikacja: 12.02.2025 14:00
Rafał Dutkiewicz, prezes Pracodawców RP
Foto: tvrp.pl
Dutkiewicz odniósł się m.in. do zapowiedzi deregulacji i usuwania barier dla biznesu. Jego zdaniem jedna z nich ma charakter mentalny. Podczas poniedziałkowego spotkania została przełamana, ponieważ padła bardzo mocna deklaracja ze strony premiera o otwarciu na polski biznes oraz o tworzeniu klimatu dla przedsiębiorczości.
Prezes Pracodawców RP wymienił także bariery natury prawnej, które utrudniają prowadzenie biznesu. Dotyczą one m.in. regulacji, które mają wpływ na koszty energii. Problemem są też przewlekłe kontrole skarbowe, którymi nękani są przedsiębiorcy. – Chciałem zaapelować, aby okres 5 lat, o którym mówił minister Domański, a który jest okresem ustawowym, był okresem, po którym nie ma żadnych wyjątków. To oznacza, że jeżeli w ciągu 5 lat nie postawi się zarzutów, sprawa zostaje całkowicie zamknięta — powiedział Dutkiewicz.
Gościem Tomasz Pietrygi najnowszym w magazynie prawnym „Rzeczpospolitej” był mec. Piotr Podgórski, członek zarządu Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców Przedsiębiorcy.pl, który ocenił m.in. przedstawiony w poniedziałek przez premiera Donalda Tuska plan gospodarczy dla Polski.
Mamy dopiero propozycję i zapowiedź przygotowania zmian. A o tym, że są niezbędne, przywódcy europejscy wiedzieli już od dawna – mówi prof. Danuta Hübner, była komisarz UE ds. polityki regionalnej.
Dziś broń palna w Polsce jest „przywilejem”. Literalnie tak jest to interpretowane przez sądy administracyjne. Powinna być prawem, które możemy stracić. A nie nagrodą, którą możemy uzyskać – przekonuje Krzysztof Kuczyński, adwokat i instruktor strzelectwa.
Projekt dotyczący centralnego rejestru umów jest gotowy, ale rząd nie nadaje mu biegu. Warto głośno pytać, dlaczego – mówi Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Nie wierzę, że prezydent Andrzej Duda podpisze cokolwiek, co w praktyce dotyczy neosędziów – mówi prof. Michał Romanowski.
Łukasz Światowski został globalnym szefem obszaru danych w zarządzaniu ryzykiem w Grupie ING i członkiem zespołu zarządzającego ING Hubs Poland.
Antyimigrancka narracja pasuje sztabowcom KO do strategii „zdrowego rozsądku”, o którym Rafał Trzaskowski wspomina po kilkadziesiąt razy dziennie na spotkaniach wyborczych. Ale jest z nią pewien problem: słabo się łączy z paktem migracyjnym, który jest dopinany właśnie pod naszym przewodnictwem w Unii.
Decyzja Donalda Trumpa o zawieszeniu stosowania kluczowej dla biznesu międzynarodowego ustawy antykorupcyjnej to nie tylko zmiana wewnętrznej polityki USA. To sygnał, który może zmienić reguły globalnej konkurencji – zwłaszcza dla europejskiego biznesu - pisze prof. Marcin J. Menkes.
Osoby, które w 2024 roku pobierały wcześniejszą emeryturę lub rentę oraz dorabiały do swojego świadczenia, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Mają na to czas do końca lutego.
Coraz więcej sektorów rosyjskiej gospodarki grzęźnie w stratach. Zagrożonych jest dziewięć branż. Bankructwa mogą dotknąć jedną piątą firm. Władze Rosji wznowiły prace specjalnej komisji, która „gasiła pożary” w gospodarce czasu pandemii i kryzysu.
- Co do planów premiera, ja się z tego bardzo cieszę, dlatego że dzisiaj inwestycje są nam bardzo, ale to bardzo potrzebne - mówił prezydent Warszawy, kandydat KO na prezydenta, Rafał Trzaskowski.
Nowe regulacje dotyczące temperatur w miejscu pracy nie będą zawierały wzbudzającego kontrowersje pojęcia „tempa metabolizmu”.
Próg podatkowy na 2025 i 2026 rok pozostaje niezmieniony. Postulat kwoty wolnej od podatku jest aktualny - mówił minister finansów Andrzej Domański w „Rozmowie Piaseckiego” w TVN24.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas