Na wprowadzenie urlopu menstruacyjnego zdecydował się polski producent gier CD Projekt Red. Od kwietnia 2023 roku każda osoba menstruująca zatrudniona w tej firmie, która doświadcza dolegliwości związanych z bolesną menstruacją, może wziąć jeden dodatkowy dzień wolny w miesiącu (czyli 12 dni w roku) i to niezależnie od formy zatrudnienia. - Jest to urlop pełnopłatny - informuje Agnieszka Szamałek-Michalska, Culture, Diversity & Inclusion Director w CD Projekt Red.

W zależności od indywidualnych potrzeb zainteresowana osoba będzie mogła wykorzystać wolne w całości (tj. pełny jeden dzień) lub w wymiarze kilku godzin. – Natomiast niewykorzystane dni nie kumulują się i nie przechodzą na kolejny miesiąc, nie przysługuje też za nie ekwiwalent – zaznacza dyrektor Szamałek-Michalska.

Podobne rozwiązania pozytywnie ocenia Wioletta Żukowska-Czaplicka z Federacji Przedsiębiorców Polskich, ale jest przeciwna odgórnemu narzucaniu ich firmom. – To powinna być decyzja indywidualna pracodawcy. Jeżeli firma chce zaproponować tego rodzaju benefit i ma ku temu możliwości, jak najbardziej to popieram. Może w ten sposób zyskać przewagę konkurencyjną na rynku. Jestem jednak zawsze przeciwna wprowadzaniu tego rodzaju sztywnych zapisów do kodeksu pracy. W nim powinny zostać bowiem określone nadrzędne zasady dotyczące zatrudnienia. Wspomniana ustawa to nie może być worek bez dna, do którego wrzucamy wszystko. Ostatnio głośno było przecież o urlopie dla pupila – wyjaśnia ekspertka w rozmowie z "Rzeczpospolitą". 

Zwraca uwagę, że firmy różnią się od siebie. – Zupełnie inna jest specyfika funkcjonowania dużej korporacji i małego podmiotu. Nadrzędnym celem jest zachowanie płynności funkcjonowania firmy. Jeżeli przykładowo wprowadzilibyśmy takie obowiązkowe rozwiązanie w branżach silnie sfeminizowanych, jak np. edukacja, mogłoby to spowodować dezorganizację tego typu miejsca pracy – zauważa ekspertka.

Katarzyna Wilczyk, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski, przyznaje, że co prawda nie ma przepisów w kodeksie pracy, które regulowałyby urlop menstruacyjny, natomiast pracodawcy mogą go wprowadzić jako dobrowolny benefit dla pracownic. W jaki sposób to zrobić? – Przede wszystkim firma powinna uregulować jego zasady. Może to nastąpić w szczególności w wewnętrznym regulaminie, procedurze, polityce, zarządzeniu pracodawcy. Nie ma wymogu, aby był to regulamin pracy. Istotne jest, aby opracować jednolite zasady i zapoznać z nimi pracowników – tłumaczy ekspertka. 

Czytaj więcej

Firmy wprowadzają bonusy tylko dla kobiet. Wśród nich urlop menstruacyjny