Tak wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, który trafił właśnie do konsultacji.
Akt ten określa zasady oraz warunki, na bazie których się ono (przygotowanie zawodowe) odbywa, a także kwestie dotyczące wynagrodzenia przysługującego w tym okresie.
Zmiana jest konieczna ze względu na wprowadzenie do systemu oświaty nowego rodzaju placówki, tj. branżowego centrum umiejętności (BCU). Są one całkowitą nowością w edukacji, wykraczającą poza dotychczasowe tradycyjne modele kształcenia, szkolenia i doskonalenia zawodowego. Będą miały charakter przekrojowy i uzupełnią istniejącą ofertę kształcenia zawodowego na poziomie szkolnictwa ponadpodstawowego i wyższego.
Czytaj więcej:
BCU łączą działania szkół, uczelni i pracodawców. Mają one umożliwiać uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ich zmianę. A jednym z zadań BCU jest organizacja turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych, szczególnie w zawodach niszowych. Ma to zwiększyć młodocianym, zdobywającym u pracodawców przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu, dostęp do miejsc dokształcania teoretycznego.
Zgodnie z rządowymi wyliczeniami zmiana obejmie blisko 38,5 tys. pracodawców oraz ponad 113 tys. młodych pracowników mogących wziąć udział we wspomnianych turnusach.
Przypomnijmy jednocześnie, że wspomniane rozporządzenie zostało niedawno zmienione w obszarze wynagrodzeń. Młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje bowiem wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale. Od 1 września stosunek procentowy wynagrodzenia wynosi:
- nie mniej niż 8 proc. w pierwszym roku nauki lub w pierwszej klasie branżowej szkoły I stopnia dla młodocianego zdobywającego dokształcanie teoretyczne w tej szkole,
- nie mniej niż 9 proc. w drugim roku nauki lub w drugiej klasie branżowej szkoły I stopnia dla młodocianego zdobywającego dokształcanie teoretyczne w tej szkole,
- nie mniej niż 10 proc. w trzecim roku nauki lub w trzeciej klasie branżowej szkoły I stopnia dla młodocianego zdobywającego dokształcanie teoretyczne w tej szkole.
Etap legislacyjny: projekt skierowany do konsultacji