Aktualizacja: 19.03.2025 23:40 Publikacja: 05.04.2024 16:27
Foto: Adobe Stock
Sąd Rejonowy w Kielcach nieprawomocnym wyrokiem przyznał zwolnionemu 15 tysięcy złotych odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.
W ostatnim okresie przed zwolnieniem mężczyzna zajmował stanowisko kierownika zakładu produkcyjnego. Obowiązywała go wówczas umowa o zakazie konkurencji. Został on zwolniony z powodu likwidacji swojego stanowiska, ale w trakcie trwania okresu wypowiedzenia, rozwiązano z nim umowę z powodu ciężkiego naruszenia obowiązków. Miał dopuścić się tego udostępniając na portalu społecznościowym posty innego lokalu o podobnym profilu, czyli restauracji serwującej włoską pizzę premium. Z wpisów wynikało, że załoga właśnie szykuje się do rozpoczęcia działalności i szuka kolejnych osób, które chciałby do niej dołączyć.
Podwyższenie sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika, które posłowie dopisali „wrzutką”, nie zyskało akceptacji senatorów. Teraz ustawą zajmie się Sejm.
Tryb procedowania nad podwyższeniem sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Nie spełnia też oczekiwań Państwowej Inspekcji Pracy.
Kary za niepodjęcie rokowań przez pracodawcę zostaną złagodzone. Będzie można też wciąż zawierać układy na czas nieokreślony.
Resort rodziny uwzględnił wiele uwag przedsiębiorców do regulacji określających dopuszczalną temperaturę w miejscu pracy. Kontrowersje wciąż jednak budzi m.in. kwestia wpływu produkcji na wzrost ciepła.
Eksperci krytykują zarówno sam pomysł podwyżek sankcji, jak i sposób procedowania zmian oraz wprowadzenie nowego typu wykroczenia.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Sygnalista zawiadomi organy z pominięciem pracodawcy - czyli obowiązujące od 25 grudnia 2024 przepisy ustawy o ochronie sygnalistów.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rozporządzenie o wynagrodzeniach nauczycieli w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w 2025 r. zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. W czwartek 20 marca wchodzi w życie.
Zapadł pierwszy wyrok w związku z tzw. aferą hejterską. Sąd Rejonowy w Bochni skazał 19 marca „Małą Emi” czyli Emilię S. na 6 tys. zł grzywny za hejt w mediach społecznościowych wobec sędziego Waldemara Żurka.
Donald Trump i Władimir Putin uzgodnili częściowe zawieszenie broni na Ukrainie, ale Rosja stawia warunki. W Polsce rośnie poparcie dla deregulacji gospodarki, a na GPW spółki wypłacą rekordowe dywidendy. Tymczasem Chiny starają się przyciągnąć zagranicznych inwestorów.
Od 19 marca obowiązują przepisy, które spowodują, że matki dzieci urodzonych przed terminem nie będą "tracić" urlopu macierzyńskiego.
Mężczyźni po narodzeniu dziecka mają prawo nie tylko do dwóch tygodni urlopu ojcowskiego, ale także do znacznie dłuższego urlopu rodzicielskiego. Ojcowie coraz chętniej korzystają z tej możliwości. Liczba zainteresowanych rośnie z każdym rokiem.
Grunt poparcia dla deregulacji w Polsce jest solidny. Kluczowe pytanie brzmi jednak: jak przeprowadzić ten proces, aby uniknąć powtarzania błędów z przeszłości.
Konstytucja nie nakłada na prawodawcę obowiązku zapewnienia świadczeń emerytalnych wypłacanych pomimo kontynuowania aktywności zawodowej, ale ustawodawca może zagwarantować prawo do zabezpieczenia społecznego w szerszym zakresie.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas