Aktualizacja: 30.04.2025 19:20 Publikacja: 26.07.2024 15:28
Foto: EPA/MICHAEL REYNOLDS
Jak informuje „Rzeczpospolitą” reprezentujący Ikeę radca prawny Daniel Książek z kancelarii prawnej BKB Baran Książek, Sąd Najwyższy ma teraz zdecydować czy sprawę pracowniczą rozstrzygnie merytorycznie. I przypomina, że wcześniej w obu instancjach po stronie zwolnionego występował prokurator, co – jak zauważa mecenas – „w tego typu postępowaniach jest niespotykane”.
Mec. Książek ocenia, że orzeczenie to będzie precedensowe, zarówno na poziomie tych zapadających w polskich, jak i europejskich sądach. - Jakąkolwiek decyzję podejmie SN, będzie miała ona ogromne znaczenie dla działających w kraju działów HR – zarówno w międzynarodowych przedsiębiorstwach, jak i małych oraz dużych firmach krajowych - i stanie się dla nich wyznacznikiem, czy pracodawca ma prawo zareagować tak, jak Ikea – komentuje. Przypomina, że sprawa jest powiązana z orzeczeniem, które SN wydał już w sprawie karnej. W niej kierowniczka sklepu została prawomocnie uniewinniona od zarzutu dyskryminacji wyznaniowej pracownika.
Próby narzucenia przekonań nie da się sprowadzić do konfliktu światopoglądowego z pracodawcą.
Doliczenie okresu szeroko rozumianego zatrudnienia będzie możliwe pomimo jego niezakończenia przed nawiązaniem k...
Pracodawcy potrzebują osób dojrzałych i seniorów w swoich firmach. Cały czas występuje jednak wiele czynników, k...
Projektowane przepisy dotyczące mobbingu, zdaniem pracodawców, generują nowe pytania i problemy z właściwym rozu...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Nie będzie podwyżki sankcji za wykroczenia przeciwko prawom pracownika. To efekt czwartkowego głosowania w Sejmi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas