Aktualizacja: 08.11.2024 10:11 Publikacja: 18.10.2024 07:34
Foto: Adobe Stock
Nowe uprawnienia dla pracowników wynikają z nowelizacji kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2023 r. poz. 641), która weszła w życie 26 kwietnia 2023 r. Wdrożyła ona do polskiego prawa dwie unijne dyrektywy: w sprawie przejrzystych warunków pracy oraz work-life balance. Wiele z nich związanych jest z rodzicielstwem lub pełnieniem funkcji opiekuńczych.
Nie wszędzie działają procedury zgłoszeń naruszenia prawa. Sygnalizowane są problemy pracownicze.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Kontrole firm zatrudniających pracowników w formie zdalnej wykazały, że nie radzą sobie one z jej prawidłowym wdrożeniem.
Jak przedłużyć umowę o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi? Często wystarczy aneks.
Rzecznik praw obywatelskich swoje kompetencje w zakresie przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych od sygnalistów zacznie realizować od 25 grudnia 2024 roku. Tego dnia zostaną uruchomione dedykowane kanały do przekazywania zgłoszeń.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Wpłata podstawowa, finansowana przez uczestnika Pracowniczych Planów Kapitałowych, wynosi 2% jego wynagrodzenia. Uczestnik PPK może finansować także wpłatę dodatkową.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Ustawa o rynku pracy powstała w 2004 r. Od tego czasu sytuacja gospodarcza i demograficzna zmieniła się diametralnie. Poprzedni rząd walczył, ale reformy nie dowiózł. Nowy rząd też podjął rękawicę. Kontynuuje pomysły poprzedników czy zmienia kurs?
Argumentem przemawiającym za zawarciem umowy ramowej jest organizacja procesu zawierania kolejnych umów pomiędzy kontrahentami – w tym umów podobnego rodzaju. Jakie elementy powinny znaleźć się w takiej umowie?
Nie wszędzie działają procedury zgłoszeń naruszenia prawa. Sygnalizowane są problemy pracownicze.
Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci to temat, który budzi kontrowersje, zwłaszcza gdy mowa o dorosłych dzieciach. Polskie prawo jasno określa, że rodzice mają obowiązek wspierać swoje dzieci finansowo, ale nie jest to obowiązek bezterminowy.
Wojna Putina powoduje coraz większe braki na rosyjskim rynku pracy. Dziura sięga ponad 5 milionów wakatów. Kreml zwróciła się do władz Zimbabwe o wysłanie pracowników budowlanych ze względu na brak rąk do pracy w Rosji. Rosyjskie firmy sięgają po robotników z Kenii, Zambii czy Kamerunu.
W ostatnim czasie rynek pracy dynamicznie ewoluuje, a przewaga sił w relacji pracownik - pracodawca potrafi zmienić się z dnia na dzień. W takiej rzeczywistości szczególnie ważna jest znajomość przepisów regulujących możliwości obciążenia pracowników dodatkowymi zadaniami.
Niemiecka gospodarka jest na ostrym zakręcie, co więcej politycy nie mają pomysłu jak zmienić tę sytuację. Przyczyny kłopotów to oprócz na przykład cen energii także demografia.
Rada Ministrów poinformowała o przyjęciu projektu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odnośnie zmian w funduszu alimentacyjnym. Po ich wdrożeniu wysokość świadczenia wzrośnie o 100 proc.: z 500 zł do maksymalnie 1000 zł miesięcznie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas