Tak wynika z najnowszej wersji rządowego projektu ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który właśnie wpłynął do Sejmu. W pierwotnej wersji zawierał on obowiązek zatrudnienia obcokrajowca na podstawie umowy o pracę w przypadku wykonywania jej w oparciu o zezwolenie lub oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.

Projektodawcy tłumaczyli, że nowa ustawa poprawi warunki płacy i pracy cudzoziemców oraz będzie stanowić zachętę do zatrudnienia w naszym kraju. Miała mieć także pozytywny wpływ na poziom akceptacji i integracji obcokrajowców w społeczeństwie.

Zatrudnianie cudzoziemców. Rząd posłuchał przedsiębiorców

Plany te od początku sceptycznie oceniały jednak środowiska biznesowe oraz organizacje pozarządowe.

Negatywne uwagi spłynęły też od Agnieszki Majewskiej, rzecznika małych i średnich przedsiębiorców. Wskazywała w stanowisku na ryzyka wynikające z proponowanych zmian. Zwracała m.in. uwagę, iż większa ochrona cudzoziemców, na którą powołuje się resort pracy, będzie pozorna i nie doprowadzi do zamierzonego przez ministerstwo skutku. W jej ocenie spowodowałaby nawet większy rozrost szarej strefy w zatrudnieniu.

Wewnątrz rządu również nie było pod tym względem jednomyślności. Ministerstwo Rozwoju i Technologii utrzymywało, że wprowadzenie wymogu zatrudniania cudzoziemców na podstawie stosunku pracy spowoduje wzrost kosztów pracy, co z pewnością przełoży się na podwyżkę cen dla konsumentów. Dalej resort zaznaczał, że propozycja ta nie uwzględnia również specyfiki poszczególnych sektorów, w których charakterowi współpracy czy rodzajowi wykonywanych usług bardziej odpowiadają umowy cywilnoprawne. Wskazywał też, że w sposób nieuzasadniony ogranicza ona swobodę zawierania umów, a niektóre stosunku wymagają większej elastyczności.

Długo nie było wiadomo, czy rząd ugnie się pod ciężarem krytyki. Wygląda jednak na to, że na ostatnim etapie odstąpił od wspomnianych regulacji.

Praca dla cudzoziemców. Ekspertka: przepisy muszą uwzględniać możliwość elastycznego zatrudnienia

Doktor Karolina Ziemianin z Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy uważa, że to dobra decyzja.

– Polskie przepisy dotyczące cudzoziemców wymagają zmian, przyspieszenia procedur i przeciwdziałania wyzyskowi, ale proponowane rozwiązania legislacyjne muszą uwzględniać możliwość elastycznego zatrudnienia, tj. zatrudnienia w najbardziej odpowiedniej formie w danych okolicznościach, szczególnie gdy wymaga tego sytuacja społeczna i gospodarcza. Tak jest np. w przypadku pracy w opiece – mówi ekspertka.

Etap legislacyjny: projekt ustawy skierowany do prac w Sejmie