Zmiany w stażu pracy na finiszu. Resort wprowadza kolejne modyfikacje

Doliczenie okresu szeroko rozumianego zatrudnienia będzie możliwe pomimo jego niezakończenia przed nawiązaniem kolejnego stosunku pracy.

Publikacja: 24.04.2025 07:01

Zmiany w stażu pracy na finiszu. Resort wprowadza kolejne modyfikacje

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z najnowszej wersji projektu nowelizacji kodeksu pracy, który po zmianach został skierowany na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów. Przypomnijmy, że staż pracy ma wpływ m.in. na długość urlopu, wysokość dodatku za wysługę lat czy uprawnienie do nagrody jubileuszowej. Nie ma natomiast znaczenia w kontekście emerytalnym.

Projekt definiuje staż na nowo. W efekcie będą do niego wliczane m.in. okresy zarobkowania na zleceniu i własnej działalności gospodarczej. W trakcie prac nad tymi zmianami poszerzono jeszcze ten katalog wliczanych do stażu aktywności. Włączono do niego m.in. czas, w którym dana osoba przebywała za granicą i tam prowadziła działalność zarobkową (inną niż zatrudnienie), co ma udokumentowane. Dodatkowo do stażu wliczać się będzie również okres zawieszenia działalności gospodarczej w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, za który zostały opłacone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (chodzi o odpowiednik urlopu wychowawczego dla przedsiębiorców). Do katalogu dodano też przedsiębiorców, którzy korzystają z ulgi na start.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo pracy
Takie osoby są ciągle potrzebne na rynku pracy. Muszą jednak walczyć ze stereotypami
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Prawo pracy
Zmiany w przepisach o mobbingu w ogniu krytyki ze strony przedsiębiorców
Prawo pracy
Nie będzie podwyżek kar dla firm. Sejm przyjął poprawkę
Prawo pracy
Poselska „wrzutka" do kosza? Znamy decyzję Senatu w sprawie surowych kar dla firm
Prawo pracy
Burzliwa dyskusja nad wyższymi karami dla firm. Są wątpliwości konstytucyjne